همه چیز درباره خرید خودرو در ترکیه

خرید ماشین در ترکیه 2

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

نکاتی که برای خرید ماشین قسطی در ترکیه لازم است بدانید

اگرچه در ترکیه سامانه حمل‌ونقل بزرگ و ویژگی‌های متمایز دارد، ولی بیشتر افراد ترجیح می‌دهند ماشین شخصی خریداری کنند. در این مطلب ما نکات لازم برای خرید خودرو در ترکیه، خرید خودرو دست‌دوم در ترکیه، خرید خودرو دست‌دوم از نمایشگاه‌ها، خرید خودرو دست‌دوم از کمپانی‌ها در ترکیه، مالیات خرید ماشین در ترکیه، خرید ماشین قسطی در ترکیه و گواهینامه رانندگی در ترکیه صحبت کرده‌ایم. اگر قصد خرید ماشین در ترکیه دارید پیشنهاد می‌کنیم حتماً تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

خرید خودرو در ترکیه

تفاوت‌های چشمگیر زیادی بین خرید ماشین از ترکیه و کشورهای دیگر وجود دارد. خرید خودرو در ترکیه نسبت به ایران بهتر است و دلیل آن وجود شرکت های خودرو سازی مشهور و تنوع در خودروها در این کشور است؛ از نظر قیمت، خودرویی که در ایران خریداری کنید گران تر از قیمت همان خودرو در ترکیه است.

خرید خودرو دست‌دوم در ترکیه

اگر می‌خواهید ماشین دست‌دوم از ترکیه بخرید حتماً باید نکاتی را در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید از نمایشگاه خودرو و یا از شخصی که آنلاین پیدا کرده‌اید خرید کنید، حتماً گزارش خودرو را بگیرید. شما می‌توانید این گزارش را از شرکت‌های کارشناسی خودرو دریافت کنید. این گزارش تمامی ویژگی‌ها و تاریخچه خودرو را به شما ارائه می‌دهد. شما می‌توانید متوجه شوید که خودرو تصادف داشته است و یا بخش‌هایی از آن تعویض شده است یا خیر.

فروش خودرو در دفتر اسناد رسمی انجام می‌شود. قبل از رفتن به دفتر اسناد رسمی حتماً مطمئن شوید که همه مدارک را آماده کرده باشید. اگر یکی از مدارک موردنیاز را همراه نداشته باشید معامله انجام نمی‌شود. اتباع در دفتر اسناد رسمی نیاز به مترجم دارند چراکه تمام مدارک به زبان ترکی است.

 

خرید ماشین در ترکیه 3

خرید ماشین در ترکیه

خرید خودرو دست دوم از نمایشگاه ها

برای خرید خودرو دست‌دوم بهتر است به‌جای خرید از شخص از نمایشگاه خرید کنید. دلیل آن این است که اگر از نمایشگاه خودرو خریداری کنید می‌توانید عیب‌های خودرو را متوجه شوید. نمایشگاه‌ها قبل از فروش خودرو تست بدنه و پیشرانه خودرو انجام می‌دهند و اکثر خودروها به‌صورت گارانتی شده به فروش می‌رسند.

 

خرید خودرو دست‌دوم از کمپانی‌ها در ترکیه

به‌جای خرید خودرو دست‌دوم از نمایشگاه می‌توانید از کمپانی‌ها ماشین دست‌دوم خریداری کنید. بسیاری از کمپانی‌های خودرو در ترکیه ماشین دست‌دوم نیز به فروش می‌رسانند. برای خرید ماشین دست‌دوم از ترکیه باید همان مراحل خرید خودرو صفر را طی کنید.

 

مالیات خرید خودرو در ترکیه

قیمت خرید ماشین در ترکیه برای شهروندان ترکیه‌ای بسیار بالاتر از شهروندان خارجی است. دلیل آن این است که اتباع خارجی که در ترکیه زندگی می‌کنند از پرداخت مالیات معاف هستند. در حقیقت، دولت ترکیه قانونی تصویب کرده است که شهروندان خارجی بدون پرداخت مالیات بر مصرف ویژه (ÖTV) یا مالیات بر ارزش‌افزوده (KDV) راحت‌تر خرید کنند. این مزیت فقط برای خرید یک خودرو برای هر تبعه خارجی دارنده مجوز کار اعمال می‌شود. کارکنان دیپلماتیک و ناتو می‌توانند برای همسر خود نیز اقدام به خرید ماشین در ترکیه کنند.

 

کسانی که حق خرید خودرو معاف از مالیات را دارند به شرح زیر است:

• اتباع بازنشسته
• اتباع خارجی دارای مجوز کار در ترکیه
• اساتید و دانشجویان خارجی به‌جز دانشجویانی که دوره‌های زبان شرکت کردند
• افراد خارجی که برای ناتو کار می‌کنند
• محققانی که برای اتحادیه اروپا کار می‌کنند
• کارمندان مطبوعاتی که مجوز اقامت در این کشور دارند
• کسانی که کارت شناسایی وزارت امور خارجه را دارند

خرید ماشین در ترکیه 4

نکات خرید خودرو در ترکیه

برای خرید ماشین در ترکیه این نکات را در نظر بگیرید:

• اگر به‌عنوان شهروند خارجی قصد خرید ماشین در ترکیه را دارید، پیشنهاد می‌شود که خودرو با پلاک ترکیه بگیرید، زیرا اگر پلاک خارجی باشد شما فقط می‌توانید به شهروندان خارجی بفروشید و به امکان فروش به شهروندان ترکیه‌ای وجود ندارد.
• حتماً مقداری از مبلغ را در دفتر اسناد رسمی و بعد از انتقال اسناد به نامتان، به حساب شخص فروشنده واریز کنید. بهتر است از حساب بانکی‌تان این مبلغ را انتقال دهید و رسید آن را برای شخص فروشنده ارسال کنید.

• حتماً خودرو را بعد از خرید بیمه کنید.
• اگر قصد دارید ماشین دست‌دوم بخرید، حتماً قبل از خرید معاینه فنی انجام دهید.

• خودرو از صادرات اصلی ترکیه است پس شما با اطمینان خاطر می‌توانید خودرو ساخت ترکیه خریداری کنید.
• در ترکیه مالیات خودروها، سالیانه از مالک ماشین دریافت می‌شود و مقدار آن بستگی به سایز سیلندر و مدل ماشین و غیره دارد.
• در نظر داشته باشید که بیمه شخص ثالث در ترکیه، و بیمه بدنه اختیاری است.

خرید ماشین در ترکیه 5

خرید ماشین در ترکیه

خرید اقساطی خودرو

در ترکیه نیز شرایط برای خرید خودرو صورت قسطی وجود دارد. شما می‌توانید از طریق شرکت‌های تولیدکننده خودرو و یا نمایشگاه‌های ماشین خودرو قسطی خریداری کنید. فقط این نکته را در نظر داشته ‌باشید که قبل از واریز وجه، مطمئن شوید که از ثبت قانونی خودرو انجام‌ شده است. شما باید مدارک لازم ازجمله فیش حقوقی داشته باشید.

 

سخن پایانی:

ما در این مقاله، برای آشنایی شما شرح کاملی در خصوص خرید خودرو در ترکیه دادیم و مواردی در ارتباط با خرید ماشین در ترکیه، ماشین های دسته دوم و مالیات خرید ماشین را بیان کردیم. یادتان باشد درصورت انتخاب ماشین دسته دوم حتما از برگه اکسپرتیز و کارشناسی خودرو غافل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.