تزریق واکسن
گارداسیل در منزل
با نیلا

واکسن گارداسیل

برای ارتباط با ما فرم زیر را پر نمایید یا از طریق واتس اپ با ما در تماس باشید.  از بهترین انواع واکسن hpv می‌توان به گارداسیل اشاره کرد. واکسن گارداسیل،‌ می‌تواند از بروز بیماری‌های خطرناک مقاربتی نظیر زگیل تناسلی و سرطان مقعد، سرطان دهانه رحم، سرطان روده و سرطان آلت تناسلی جلوگیری کند. یکی از بهترین انواع واکسن اچ پی وی، واکسن گارداسیل است که برای زنان و مردان تجویز می‌شود. تزریق گارداسیل برای مبتلایان به ویروس HPV تاثیری در درمان زگیل ندارد.

  واکسن گارداسیل چیست؟

  یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی در دنیا، زگیل تناسلی و زگیل مقعد است که به سرعت باعث آلوده شدن شریک جنسی می‌شود. به همین دلیل دانشمندان برای محافظت جامعه از این ویروس با اختراع و تولید واکسن گارداسیل، نوعی از واکسن های HPVسعی در کنترل این بیماری واگیردار نمودند.

  واکسن گارداسیل شامل چه ویروس‌هایی است؟

  ۴ نوع ویروس ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ از جمله ویروس‌هایی هستند که در واکسن گارداسیل قرار دارند که جز شایع‌ترین ویروس ها می‌باشند. ویروس های تیپ ۶ و ۱۱ از عوامل مهم در زگیل های تناسلی به شمار می‌رود.

   

  ویروس های تیپ ۱۶ و ۱۸ نیز هم از عوامل اصلی سرطان دهانه رحم در بانوان می‌باشد.

   

  از نکات قابل توجه در ساخت واکسن گارداسیل می توان به این نکته اشاره کرد که واکسن گارداسیل حاوی ویروس ضعیف شده از این بیماری نمی‌باشد، بلکه حاوی ذراتی شبیه ویروس پاپیلومای انسانی است که از پروتیین دیواره خارجی ویروس مشتق می‌شود.

  واکسن گارداسیل را باید در چه سنی تزریق شود؟

  • این واکسن برای همه افراد بالاتر از ۹ سال قابل تزریق است و محدودیتی در جنسیت نداشته و برای خانم‌ها و آقایان بسیار واجب و ضروری می‌باشد. بهترین زمان برای تزریق واکسن گارداسیل، قبل از سن شروع فعالیت جنسی و قرار گرفتن در معرض ویروس اچ پی وی (HPV) است.
  • بهترین سن تزریق برای زنان از ۱۱ سالگی به بعد تا ۲۶ سالگی و برای مردان از ۱۰ تا ۲۱ سالگی است. البته امکان تزریق گارداسیل بعد از این سن و تا ۴۵ سالگی نیز وجود دارد.

  واکسن گارداسیل برای چه کسانی مناسب نیست؟

  • افرادی که دارای نقص سیستم ایمنی بدن هستند و یا خانم‌های باردار و مادران شیرده بهتر است با مشاوره پزشک اقدام به تزریق واکسن گارداسیل نمایند.
  • همچنین در صورت ابتلا به آلرژی مخمر یا وجود حساسیت شدید بهتر است وضعیت خود را به پزشک اطلاع دهید. در صورتی که فرد به هر نوع واکسن، آلرژی شدید داشته باشد، نمی تواند واکسن تزریق نمایید.

  محل تزریق گارداسیل  و دفعات تزریق

  محل تزریق واکسن بر روی عضله می‌باشد. گارداسیل در ۳ نوبت و در هر تزریق 0.5 نیم میلی لیتر تزریق می‌شود. نوبت اول در ماه صفر، نوبت دوم ۲ ماه پس از تزریق اول و نوبت سوم، ۶ ماه پس از تزریق اول صورت می گیرد. تاثیر این واکسن حداکثر ۸ سال بوده و جایگزین تست پاپ اسمیر نمی‌شود و کمکی به درمان سرطان دهانه رحم و مقعد نخواهد کرد.

  واکسن گارداسیل و تاثیرات آن بر روی زگیل تناسلی

  اگر شخص قبل از ابتلا به ویروس زگیل تناسلی اقدام به تزریق واکسن نماید، دچار زگیل تناسلی نخواهد شد زیرا این واکسن در برابر ۲ نوع ویروس تیپ ۶ و ۱۱ مقاوم است. تزریق گارداسیل می‌تواند تا ۹۰ درصد احتمال ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهد.

  برای تزریق واکسن گارداسیل می‌توانید از خدمات تزریق در محل همراه با پرستاران مجرب نیلا و یا در کلینیک‌های طرف قرارداد نیلا استفاده کنید.

  میزان اثر بخشی واکسن گارداسیل

  تزریق واکسن گارداسیل، در پیشگیری از زگیل تناسلی، تغییرات پیش سرطانی و بروز ضایعات سرطانی بسیار موثر است.

  همان طور که پیش‌تر اشاره شد، این دارو حاوی ۴ نوع ویروس شایع؛ عامل زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم است. در صورتی که این واکسن به صورت سراسری در جهان تزریق شود، میزان ابتلا به سرطان دهانه رحم تا 90% کاهش می‌یابد.

  عوارض واکسن زگیل تناسلی

  لازم است فرد پس از تزریق دارو حداقل برای 15 دقیقه در محل منتظر بماند تا در صورت بروز عوارض به آنها رسیدگی شود. بر طبق آمار ها عوارض حاصل از این واکسن در 97 درصد از مواقع خفیف بوده و تنها در 3 درصد امکان عوارض جدی وجود دارد. مهمترین عوارضی که ممکن است پس از تزریق ایجاد شود، می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

  • تورم
  • خارش
  • سردرد
  • درد در محل تزریق
  • غش و سرگیجه
  • تب
  • تهوع

  بهتر است پس از تزریق واکسن زگیل تناسلی مدتی تحت نظر پزشک و یا پرستار ماند تا در صورت بروز واکنش های حساسیتی شدید و یا تورم اقدامات لازم در اسرع وقت صورت گیرد.

  کلام آخر

  واکسن گارداسیل از بهترین و موثرترین روش‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس اچ پی وی است. برای جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی و شیوع بیماری‌های منتقله جنسی بهتر است نسبت به تزریق واکسن hpv اقدام شود.

  بیماری‌هایی نظیر سرطان دهانه رحم، مقعد و روده علاوه بر هزینه بالا، با دردهای جسمانی و روحی فراوانی همراه می‌باشد که می‌تواند با تزریق این واکسن از ابتلا به آن‌ها جلوگیری کرد.