تاپو چیست و چه کاربردی دارد؟

تاپو 2

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

 

از سند ملکی یا همان تاپو در ترکیه چه می‌دانید؟ در سال‌های اخیر با افزایش ساخت و ساز در ترکیه، سرمایه‌گذاران خارجی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند افزایش پیدا کرده است و همین امر سبب شده تا ایرانیانی که قصد خرید ملک در ترکیه دارند اقدام به دریافت اطلاعات کامل نمایند. در این مطلب قصد داریم درباره تاپو و انواع سند در ترکیه صحبت کنیم.

 

سند در ترکیه

تاپو یا سند ملکی به سندهایی گفته می‌شود که حق مالکیت اموال را به شکل قانونی در اختیار فرد قرار می‌دهد. به این صورت که افراد هنگام خرید ملک در هر جای دنیا نیاز به سند مالکیت برای اثبات مالک بودن خود نسبت به ملک دارند که در ترکیه به این سندهای ملکی تاپو گفته می‌شود و بعد از خرید ملک، داشتن تاپو الزامی است.

افرادی که در کشور ترکیه اقدام به خرید املاک و مستغلات نمایند طبق قانون کشور ترکیه باید به اداره ثبت املاک و مستغلات مراجعه کرده و تاپو یا همان سند ملکی خود را دریافت نمایند. در این شرایط سند رسمی در آرشیو اداره ثبت شده و تاپو به صورت مهر و موم شده تحویل مالک جدید داده خواهد شد و شما با در دست داشتن تاپو حق مالکیت تمام امتیازات ملک را دارا خواهید شد.

مدارک لازم برای انتقال سند

دریافت کد مالیاتی از اداره دارایی شهر موردنظر در ترکیه
عکس فروشنده و خریدار
مترجم رسمی در صورت نیاز برای خریدار جهت ترجمه
بیمه نامه
نامه شهرداری و پایان کار
مدارک شناسایی خریدار و فروشنده مانند گذرنامه معتبر، کارت ملی یا شناسنامه ترجمه شده
سند ملک موردنظر
وکالت نامه مورد تایید توسط قوه قضاییه ایران (در صورتی‌که ملک وکالتی خریداری شود)

تاپو 4

مراحل نقل و انتقال سند در اداره تاپو ترکیه

ابتدا باید فروشنده درخواست خود را مبنی بر انتقال سند به اداره تاپو ترکیه بدهد و پس از آن مدارک مورد نیاز را به دفتر اسناد ارائه دهد.
در فاصله بین درخواست فروشنده برای انتقال سند و امضای نهایی سند، هزینه انتقال باید پرداخت شود که شامل مالیات، حق تمبر و گردش سرمایه است.
بعد از تنظیم سند ملک، از طرف دفتر اسناد پیامکی مبنی بر زمان و تاریخ برای امضا به خریدار و فروشنده ارسال می‌شود که حدودا بین 1 الی 2 روز طول می‌کشد.
اگر یکی از طرفین یا هر دو طرف خارجی باشند و زبان ترکی آن‌ها ضعیف باشد باید یک مترجم رسمی در دفتر اسناد حضور داشته باشد و نحوه نقل و انتقال سند را توضیح دهد.
بعد از امضای قرارداد بین دو طرف، سند چاپ شده و به خریدار تحویل داده می‌شود.

هزینه انتقال سند در ترکیه

هزینه انتقال سند یا Tapu Harci به اندازه 4% از ارزش ملک است که شما باید هنگام انتقال سند پرداخت کنید، در این بین 2% برای صاحبان سهام خریدار و 2% برای صاحبان سهام فروشنده است.
بعد از تمام شدن مراحل نقل و انتقال سند، به شهرداری مراجعه و اقدام به ثبت ملک می‌نمایید و بعد از آن مراحل تعیین عوارض سالانه شروع خواهد شد، که میزان عوارض به نوع ملک و منطقه قرارگیری ملک بستگی دارد.

 

 

تاپو 3

رنگ های تاپو

تاپو قرمز ترکیه

تاپو قرمز به سند ملکی گفته می‌شود که بعد از اتمام کار ساخت و ساز ملک به خریدار داده می‌شود و در این تاپو تمام امتیاز و امکاناتی که فرد خریدار از ملک دارد نوشته می‌شود. تاپوی قرمز به مالکانی داده می‌شود که دارای مالکیت طبقات هستند و یک ملک مسکونی و آپارتمان را خریداری کرده باشند. تاپوی قرمز خود به دو دسته تقسیم می‌شود:

 

سند کات ایرتیفاک

این نوع سند به سندی گفته می‌شود که خریدار به صورت سهم، ملک یا زمینی را خریداری کرده و در آن سهم خریدار از زمین مشخص می‌شود. از سند کات ایرتیفاک بیشتر در پروژه‌هایی که در حال ساخت هستند استفاده می‌شود و امکان اجازه اقامت و اخذ شهروندی با این سند برای خریدار فراهم است.

 

سند کات مولکیت

این نوع سند نشان دهنده حق مالکیت قطعی ملک و زمین است و سند اصلی و نهایی ملک سند کات مولکیت است. این نوع سند برای ملک‌هایی که قابلیت سکونت دارند ضروری است و بیشتر برای پروژه‌های تمام شده و کامل است.

تاپو آبی ترکیه

تاپو آبی به زمین‌هایی که بدون مجوز و پروانه ساخت اقدام به ساخت و ساز کنند تعلق می‌گیرد. اگر در ترکیه زمینی را که هنوز در آن ساخت و سازی انجام نشده یا ساخت و ساز تازه شروع شده باشد خریداری کنید به شما تاپو آبی تعلق می‌گیرد.

 

تاپو 5

نکات مهم برای اخذ تاپو ترکیه

برای جلوگیری از کلاهبرداری و مشکلات حقوقی، بهتر است از یک کارشناس متخصص در حوزه املاک و مستغلات کمک بگیرید.
توجه داشته باشید که هنگام بستن قرارداد اولیه فقط 10% از مبلغ ملک را به عنوان بیعانه پرداخت کنید و مابقی را بعد از انجام امور نقل و انتقال پرداخت نمایید.
نوشتن آنچه که در هنگام خرید با فروشنده توافق کرده‌اید در سند ضروری است. بنابراین اگر دانش زبان شما اندک است، بهتر است از یک مترجم کمک بگیرید.
قبل از کسب اطلاعات کامل از ملک هیچ مبلغی پرداخت نکنید.
قبل از تنظیم قرارداد اولیه بین خریدار و فروشنده حتما یک کپی از سند ملک را از فروشنده بگیرید.

 

حرف پایانی

اگر قصد خرید ملک در ترکیه را دارید باید به صورت قانونی اقدام کرده و بعد از انجام نقل و انتقالات سند از طریق قانونی به گرفتن تاپو که همان سند در ترکیه است اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.