پاراگلایدینگ چیست؟

پاراگلایدینگ چیست | معرفی این ورزش مهیج و مقاصد آن در کشور ترکیه

پاراگلایدینگ، ورزشی هیجان انگیز

پاراگلایدینگ یا همان چتربازی، یک ورزش تفریحی و رقابتی مخاطره آمیز است و می‌تواند آدرنالین بسیار زیادی را در بدن شما تولید کند.در هنگام پرواز، ویژگی‌هایی مثل سبک وزنی و پرواز آزاد را به طور همزمان با یک چتربال بر فراز کوه‌ها و دشت‌های زیبا تجربه خواهید کرد. برای آشنایی بیشتر با این ورزش، حتما در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

۸پاراگلایدینگ یک ورزش مهیج

آشنایی با تاریخچه پاراگلایدینگ

شکل‌گیری ورزش چتربال، اولین بار در دهه 1960 میلادی توسط ناسا صورت گرفت. در آن زمان، از این روش برای کاهش آسیب سفینه‌های فضایی به هنگام فرود از چتر استفاده می‌شد.این روش تا قبل از اختراع شاتل‌ها رواج داشت اما در خلال این مطالعات، فعالیت‌های مثبتی در جهت پیشرفت چترهای اتوماتیک و سقوط آزاد انجام گرفت.

تقریبا تا سال 1985 میلادی وسیله‌ای به نام چتربال وجود نداشت اما در حدود سال 1986، کوهنوردان سوئیسی برای پایین آمدن از کوه از این وسیله استفاده می‌کردند.البته وسیله‌ای که آن‌ها از آن استفاده می‌کردند، بیشتر به چتر سقوط آزاد شباهت داشت و به مرور زمان، به شکل امروزی تغییر پیدا کرد. لذت پایین آمدن از کوه با چتر، باعث شد تا ورزش مستقلی برای این رشته در نظر گرفته شود که امروزه از محبوبیت بسیار زیادی نیز در سراسر جهان برخوردار است.

۹پاراگلایدینگ یک ورزش مهیج

چگونگی انجام پاراگلایدینگ

برای پرواز با پاراگلایدر، چترباز به آرامی از سطح شیب‌دار کوه به سمت پایین می‌دود و با حالتی به شکل سر خوردن در آسمان، از کوه جدا می‌شود و برای شروع پرواز، احتیاجی به سقوط آزاد و یا پرش از صخره ندارد.

دقت داشته باشید که نشستن و برخاستن با پاراگلایدر به نرمی و آرامی انجام می‎شود و برابر با توان بدنی شخص برای دویدن است. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید، این است که هنگام پرواز به هیچ عنوان حالت ترس از افتادن به انسان دست نخواهد داد و این شرایط اصلا قابل مقایسه با بالا رفتن از کوه و یا وحشت نگاه کردن از بالای یک ساختمان بلند به سمت زمین نیست.

۳پاراگلایدینگ یک ورزش مهیج

پرواز شما می‌تواند با چند شکل آغاز شود. در روش اول چترباز با سرعت در خلاف جهت باد می‌دود و چتر را پشت سر خود می‌کشد. برخورد باد به زیر چتر آن را به اهتزاز در می‌آورد و نهایتا موجب به پرواز در آمدن چترباز می‎شود.

اگر باد شدیدتر باشد، گاهی چترباز ابتدا در جهت مخالف می‌ایستد تا باد پاراگلایدر را از زمین جدا کند و سپس برگشته و شروع به دویدن می‌کند تا از زمین جدا شود.

این روش‌ها معمولا در نواحی کوهستانی انجام می‎شود تا چترباز بتواند از تفاوت ارتفاعش با زمین پست‌تر نیز برای تداوم مدت پرواز استفاده کند.

در روش دوم که معمولا در نواحی پست استفاده می‎شود، چترباز به کمک یک وسیله دیگر، کشیده می‎شود تا به ارتفاع مناسب برسد. سپس از طنابی که توسط آن کشیده‌شده جدا می‌کند و مستقلا پرواز می‌کند.

۵پاراگلایدینگ یک ورزش مهیج

خلبانی پاراگلایدر

پاراگلایدینگ در واقع ساده‌ترین نوع پرواز برای بشر است. یک پاراگلایدر، پرنده‌ای است بدون که موتور که با دویدن آماده پرواز می‎شود. آموزش، بلند شدن، فرود آمدن و همچنین حمل و نقل این وسیله، بسیار ساده است.

پاراگلایدر از نوع خاصی نایلون تولید شده است که به وسیله آویزهایی از جنس کولار به صندلی چترباز متصل می‎شود.

چترباز نیز به وسیله کمربندهای ایمنی به صندلی بسته می‎شود و به راحتی درون آن به صورت نشسته پرواز می‌کند. در حقیقت شما با پاراگلایدر همانند یک پرنده خواهید بود و با آن می‌توانید ساعت‌ها در هوا سر بخورید و اوج بگیرید و حتی می‌توانید با آن سفر کنید.

۶پاراگلایدینگ یک ورزش مهیج

خطرات پاراگلایدینگ را می‌دانید؟

پرواز با پاراگلایدر بسیار زیبا و لذت بخش است و رقابت شخصی همیشگی است.

پرواز با این وسیله، تلفیقی از حرکات بدن و کنترل مغز است که در یک بازی فوق العاده با هم مخلوط می‎شوند.

موارد مختلفی می‌تواند امنیت شما را هنگام این ورزش در خطر قرار بدهد.به عنوان مثال، یک گروه از پرندگان می‌توانند در برخی از موارد مشکلاتی را به وجود بیاورند.

البته اغلب این حوادث ممکن است در اثر بی احتیاطی و یا خطاها به وجود بیایند. در زمینه پاراگلایدینگ باید بدانید که خطرات این ورزش حتی کمتر از کوه نوردی، غار نوردی، اسکی و موتور سواری است. استفاده از وسایل مطمئن و مناسب، بازرسی دوره‌ای وسایل، آگاهی کافی از هواشناسی و پرهیز از پرواز در هوای نامناسب، داشتن پشتیبان زمینی، پرهیز از اقدام به پرواز به صورت انفرادی و شرکت در برنامه‌های تیمی و گروهی و …، دیگر مسائلی هستند که می‌توانند این ورزش را امن‌تر و لذت بخش‌تر کنند.

۴پاراگلایدینگ

بهترین مقاصد برای پاراگلایدینگ در ترکیه کجا هستند

شرایط آب و هوایی و منطقه کوهستانی برخی از شهرهای ترکیه، شرایط بسیار عالی برای تفریحات پاراگلایدینگ فراهم کرده است و به همین دلیل به عنوان یکی از بهترین تفریحات در زمان سفر به این کشور بسیار زیبا می‌باشد.

حتما اگر می‌خواهید به این کشور سفر کنید، این برنامه در صدر لیست کارهای خود قرار دهید.

استانبول در ترکیه یکی از بهترین مکان‌ها برای پرواز است. هر گوشه از مدیترانه به سمت آب‌های گرم و تمیز دریای اژه جنوبی کشیده می‎شود که شرایط بسیار خوبی را برای پرواز فراهم می‌کند.

در جنوب غربی کشور ترکیه، دهکده‌ای کوچک به نام اولودنیز قرار دارد که یک منطقه تفریحی کوچک است.

۲پاراگلایدینگ یک ورزش مهیج

این دهکده به دلیل سایه بان‌های آبی فیروزه‌ای و نارنجی آجری، شهرت بسیار زیادی پیدا کرده است و یکی از پنج ساحل مشهور در جهان است که بیشترین توریست را به خود جلب می‌کند.

یکی از بهترین تفریحات در این ساحل، پرواز با پاراگلایدر است.

موقعیت بسیار خوب کوه بابا و ارتفاع چشمگیر آن، در حاشیه دریا، یک محل مناسب برای پاراگلایدر به وجود آورده است که چشم اندازهای بی نظیری دارد. ضمن این که کمتر روزی هوا برای پرواز نامناسب است و شما می‌توانید بدون توجه به گزارش هواشناسی، در فصل تابستان به الودنیز سفر کنید و پرواز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.