ورزش اسکی

۹با ورزش اسکی و نکات ایمنی آن آشنا شوید

اسکی، ورزشی مفرح و جذاب

شاید فکر کنید که اسکی ورزش جدیدی است اما باید بدانید که این ورزش، یکی از قدیمی‌ترین روش‌های سفر در دل برف بوده که توسط بشر ایجاد شده است.

این ورزش در زبان ایسلندی، به معنای کفش برفی است.

برخی از تاریخ نویسان، عقیده دارند که حتی مبدا و پیدایش اسکی به عصر حجر باز می‌گردد و حجاری‌هایی پیدا شده که بشر را در حال انجام این ورزش نشان می‌دهد.این ورزش دارای چوب‌های مخصوصی است که به صورت خمیده تولید می‎شود و در گذشته نیز از استخوان حیوانات برای تولید آن‌ها استفاده می‎شده است. اگر شما هم می‌خواهید در مورد این ورزش بدانید، حتما این مطلب را مطالعه کنید تا بتوانید به صورت کامل با آن آشنا شوید.

۶با ورزش اسکی و نکات ایمنی آن آشنا شوید

معرفی ورزش اسکی

اسکی، یک ورزش بسیار مهیج است که اولین بار در کشور نروژ پیدا شد. در حقیقت شهر مورگدال را به عنوان مهد این ورزش می‎شناسند، زیرا این منطقه، برای زمان‌های درازی منطقه بسیار برف‌گیر بوده و تورنومنت‌های بسیار زیادی در آن اجرا می‌شد. در زمستان، زمانی که اهالی بومی برای شکار و یا مسافرت به کوه‌های این شهر می‌رفتند، زمان بازگشت از چوب‌های مخصوصی استفاده می‌کردند.

به مرور زمان، مسابقات اسکی به وجود آمد و در سال 1767، بین چندین نفر مسابقات اسکی برگزار شد. سپس این مسابقات پیشرفت کردند و نمونه‌های مختلف آن به وجود آمد .
مردم نیز با گذشت زمان، اقدام به ابداع نمایش‌های هنری کردند، زیرا در آن زمان مردم شیفته پرش بودن و با استفاده از چوب‎‌های مخصوص اسکی، می‌توانستند این امر را انجام دهند.

۱با ورزش اسکی و نکات ایمنی آن آشنا شوید

انواع ورزش اسکی

اسکی، مانند تمامی ورزش‌های دیگر، دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آن‌ها دارای قوانین و شرایط خاصی است. در ادامه قصد داریم انواع این ورزش را بررسی کنیم.

اسکی آلپاین یا سرازیری، یکی از انواع اسکی

از انواع اسکی آلپاین، یکی از پر طرفدارترین  انواع این ورزش است که با داشتن یک صندلی مخصوص، می‌توانید به قله کوه بروید و شروع به اسکی بازی کنید.البته دقت داشته باشید که این نوع ورزش دارای تجهیزات خاصی است که باید آن‌ها را از قبل خریداری کنید.

۳با ورزش اسکی و نکات ایمنی آن آشنا شوید

فری استایل

فری استایل یکی دیگر از انواع این ورزش محبوب است. در این نوع اسکی، معمولا حرکات چرخشی و هوازی بسیار زیبایی دیده می‎شود.البته باید این نکته را در نظر داشته باشید این ورزش معمولا رقابتی است و اسکی‌کاران می‌توانند در حوزه‌های مختلفی با یکدیگر رقابت کنند که شامل پرش‌ها، حرکات اکروباتیک، حرکت مغولی هوای بزرگ و مغولی دوتایی می‎باشد.

۴با ورزش اسکی و نکات ایمنی آن آشنا شوید

فضای باز و یا صحرایی

در این نوع، به جای استفاده از لیفت، با اسکی صحرایی کوه پیمایی کنید. تندی سرازیری این نوع ورزش به اندازه آلپاین نیست.نوع صحرایی، هوازی‌تر و ارزان‌تر است، زیرا در این روش مجبور به پرداخت لیفت نیستید. اسکی‌ها سبک هستند و خودشان به سمت جلو حرکت می‌کنند و از زمین‌های صاف نیز بر سرازیری‌ها عبور می‌کنند.

۲با ورزش اسکی و نکات ایمنی آن آشنا شوید

تجهیزات ورزش اسکی

اسکی، در اولین‌ سال‌های ظهورش، به نوعی ورزش و وسیله تفریحی با یک چوب محسوب می‎شد که معمولا چوب آن از درخت گردو بود.اما ساخت آن در 1930 پیشرفته‌تر شد و در سال 1950، سطوح لغزنده‌ای برای اسکی کردن وجود داشت که سرعت و مقاومت فرد را افزایش می‌دهد. در سال 1990، اسکی معمولا با چوبی انجام می‌شد که پوشش فوم داشت و هر دو لایه آن از فایبرگلاس پوشیده شده بود که با کولار، آلومینیوم، تیتانیوم و یا کربن برای قدرت ترکیب شده بود و یک لایه پلاستیکی نیز در آخر به آن اضافه می‌شد.

۸با ورزش اسکی و نکات ایمنی آن آشنا شوید

آشنایی با پیست و شیب در ورزش اسکی

همانطور که بیان شد، ورزش اسکی در انواع مختلفی دسته بندی می‎شود و به همین دلیل، پیست‌های آن نیز انواع مختلف خود را دارد. به همین دلیل، برای این که بتوانید با این ورزش به خوبی آشنا شوید، باید انواع پیست‌های آن را هم بشناسید.

پیست‌های این ورزش هیجانی، توسط یک سری ماشین‌های مخصوص ایجاد می‎شوند. این ماشین برف‌ها را فشرده می‌کند و محیطی صاف را برای اسکی‌بازی کردن فراهم می‌کند.

اگر محیط اسکی صاف و فشرده نباشد، هنگام اسکی ممکن است برف فرو برود و اسکی‌بازان غرق شوند. به همین دلیل، حتما جایی که می‌خواهید دچار مشکلی نشوید، بهتر است پیست و محیطی را انتخاب کنید که برف در آن بخش به خوبی فشرده شده باشد. البته دقت داشته باشید که شیب پیست‌های اسکی را هم با استفاده از رنگ‌های خاصی نشان می‌دهند که در ادامه هر یک از آن‌ها را بیان می‌کنیم.

  • رنگ قرمز: برای سطح متوسط
  • رنگ سبز: دارای شیب ملایم و راحت
  • رنگ آبی: دارای شیب راحت اما بدون عمق
  • رنگ سیاه: دارای شیب پیشرفته
۷با ورزش اسکی و نکات ایمنی آن آشنا شوید

ایمنی در ورزش اسکی

هر ورزشی دارای خطرات خاص خود است اما برای این که بتوانید این خطرات را کم کنید، می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید.
یکی از نکات بسیار مهم برای افزایش ایمنی در اسکی، استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب است.
دقت داشته باشید که در این زمینه، نباید هزینه این تجهیزات را در نظر داشته باشید و به آن به نوعی سرمایه‌گذاری برای جلوگیری از وارد شدن صدمات دیگر نگاه کنید.
استفاده از چکمه، کلاه، عینک مناسب و …، می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در امنیت ورزش کردن شما داشته باشد.
یکی دیگر از موارد بسیار مهم در زمینه افزایش امنیت در زمان اسکی کردن، انجام آن با یک دوست و یک فرد حرفه‌ای است.با انجام این شما می‌توانید با خیالی راحت اقدام به ورزش کنید و حتی در صورتی که مشکلی برای شما به وجود بیاید، می‌توانید مطمئن باشید که کسی برای کمک به شما می‌آید.

۵ورزش اسکی

سخن پایانی

در این مطلب، با بررسی نکات و تاریخچه ورزش اسکی همراه شما بودیم. این ورزش در سالیان اخیر محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است و افراد زیادی، اقدام به یادگیری آن کرده‌اند. اسکی، ورزشی است که هم هیجان بسیار زیادی را برای شما به همراه دارد و هم می‌تواند به تناسب اندام شما کمک کند. پس اگر به آن علاقه‌مند هستید، همین امروز آموزش اسکی را شروع کنید.

One Comment

  • امین گفت:

    ورزش اسکی از ورزش های مورد علاقه من هست و در آسان اسپرت و سایت های دیگر مطالب و اخبار زیادی را در این مورد مطالعه میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.