شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید خانه

اقامت ترکیه با خرید خانه 2

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

 

 

ترکیه کشوری در همسایگی ایران است که به دلیل فرهنگ و آداب و رسوم نزدیک به ایران و شرایط متنوع اخذ اقامت، یکی از کشورهای محبوب برای افرادی است که قصد مهاجرت دارند.

یکی از آسان‌ترین و بی‌دردسرترین راه‌های اخذ اقامت دائم کشور ترکیه، خرید خانه در ترکیه و گرفتن اقامت است. در این مطلب قصد داریم درباره شرایط و نحوه اقامت ترکیه با خرید ملک صحبت کنیم.

شرایط خرید خانه در ترکیه و گرفتن اقامت

شرایط و قوانین مهاجرت به هر کشوری هرساله دچار تغییر و تحول می‌شود و به همین دلیل برای اخذ اقامت کشور مورد نظر حتما باید اطلاعات به‌روز داشته باشید، تا در زمان اقدام برای انجام امور دچار مشکل نشوید.

کشور ترکیه شرایط متنوع و مشخصی برای اخذ اقامت فراهم کرده که براساس شرایط خود، شما می‌توانید اقدام به گرفتن اقامت ترکیه کنید و یکی از راه‌های راحت و ساده اقامت ترکیه با خرید ملک است.
برای خرید خانه در ترکیه بهتر است حتما به صورت حضوری از خانه‌ها بازدید کنید و با به دست آوردن اطلاعات و آگاهی کافی اقدام به خرید ملک در ترکیه نمایید.

در صورتی‌که امکان حضور شخص خریدار در ترکیه برای خرید خانه نیست، بهتر است از طریق وکلای مطمئن خود یک وکالت نامه تنظیم کرده تا وکیل کارهای تنظیم سند و محضر را انجام دهد. توجه داشته باشید که تمام شرایط نقل و انتقال باید به صورت قانونی و با آگاهی کامل انجام شود تا از کلاهبرداری و مشکلات بعد آن جلوگیری شود.

قوانین اقامت در ترکیه با خرید ملک

حداقل مبلغ خرید ملک در ترکیه برای اخذ اقامت در شهرهای بزرگ ۷۵ هزار دلار و در شهرهای کوچک ۵۰ هزار دلار می‌باشد.

به تازگی و با تعیین شرایط جدید اقامتی، در صورتی‌که ملک خریداری شده کمتر از مبلغ تعیین شده باشد، اداره مهاجرت به شما اقامت نخواهد داد. اما چنانچه ملک مورد نظرتان (۷۵ هزار دلار برای شهرهای بزرگ و ۵۰ هزار دلار در شهرهای کوچک) کارشناسی و قیمت گذاری شود می‌توانید درخواست اقامت نمایید.

 

اقامت ترکیه با خرید خانه 2

شما می‌توانید به مدت 5 سال در ترکیه اقامت داشته باشید و بعد اقدام به دریافت اقامت دائم کنید. به ازا هر سال اقامت شما می توانید ۳۰ روز از کشور خارج شوید.

در طول 5 سال اقامت در ترکیه نباید مرتکب هیچ جرمی شوید.

افراد دارای سوءپیشینه امکان خرید خانه در ترکیه را ندارند.

بعد از خرید خانه در ترکیه اقامت یک یا دو ساله به خریدار و خانواده (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) وی تعلق می‌گیرد که سالانه قابل تمدید می‌باشد و بعد از اقامت 5 ساله در ترکیه می‌توانید تقاضای اقامت دائم دهید.

قیمت ملک در ترکیه

شما می‌توانید با هر بودجه‌ای که دارید در ترکیه اقدام به خرید ملک نمایید و برای خرید خانه هیچ محدودیتی نخواهید داشت. برای خرید خانه در ترکیه عوامل مختلفی مانند شهر و محله موردنظر برای خرید خانه، متراژ خانه، امکانات خانه، خانه نوساز و دست دوم، موقعیت خانه، دسترسی به سایر امکانات شهری و… دخالت دارند.

اما در کل خرید خانه زیر قیمت های تعیین شده از سوی دولت ترکیه، می‌تواند سرمایه شما را به خطر بیندازد زیرا امکان دریافت اقامت را نخواهید داشت.

 

اقامت ترکیه با خرید خانه 4

مدارک لازم برای گرفتن اقامت ترکیه با خرید خانه

داشتن سند مالکیت خانه یا Tapu
2 قطعه عکس پاسپورتی خریدار و 1 قطعه عکس فروشنده که در 6 ماه گذشته گرفته شده است
اخذ کد مالیاتی از اداره مالیات ترکیه
گواهی شهرداری مربوط به ارزش‌گذاری خانه (حداقل قیمت ملک برای اقامت ترکیه با خرید ملک ۷۵ و ۵۰ هزار دلار است.)
اصل و کپی پاسپورت فرد خریدار به همراه ترجمه تایید شده پاسپورت به زبان ترکی
در صورت خرید وکالتی خانه، ارائه اصل و ترجمه تایید شده توسط سفارت ترکیه
بیمه اجباری زلزله
داشتن دانش زبان ترکی برای خواندن قرارداد و مکالمه ترکی (در غیر این صورت داشتن مترجم رسمی)

مراحل خرید ملک در ترکیه

نوشتن قرارداد اولیه در املاک
دادن مبلغی از پول خانه به فروشنده توسط خریدار (معمولا ۱۰ تا ۱۵ درصد)
ایجاد پرونده فروش ملک در اداره ثبت اسناد و املاک توسط شرکت املاک
بعد از آماده شدن مدارک نقل و انتقال ملک پیامکی به مالک فرستاده شده و زمان انتقال سند را اعلام می‌کند.

 

اقامت ترکیه با خرید خانه 4

در تاریخ مشخص مالک و خریدار به اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه و بعد از دریافت پول کامل امضا و نقل و انتقال سند انجام می‌شود.

سند اصلی ملک در همان روز بعد از انجام امضا به خریدار داده می‌شود.
در صورتی‌که شخص خریدار حضور ندارد و ملک به صورت وکالتی خریداری می‌شود باید اصل وکالتنامه و ترجمه آن که به تایید سفارت ترکیه رسیده از روز اول درخواست در پروند باشد.

مزایای اقامت ترکیه با خرید ملک

امکان افتتاح حساب بانکی در ترکیه
اخذ اقامت دائم ترکیه
قیمت مناسب خانه در ترکیه نسبت به ایران و سایر کشورهای اروپایی
اخذ پاسپورت ترکیه با خرید ملک (کمتر از ۴۰۰ هزار دلار) پس از حداقل ۵ سال
امکان تحصیل رایگان برای فرزندان
استفاده از بیمه درمانی ترکیه

 

حرف آخر

کشور ترکیه کشوری مدرن و پیشرفته است که در سال‌های اخیر رشد چشمگیری در امر مهاجرت و گردشگری داشته است و تمایل به اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک به شدت افزایش یافته است.

از طرفی ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران و شرایط اقامت ارزان نسبت به سایر کشورهای اروپایی گزینه مناسبی برای زندگی و کار است. در این مطلب سعی کردیم تا درباره نحوه اقامت ترکیه با خرید خانه صحبت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.