وضعیت کرونا در ترکیه

2-وضعیت کرونا در ترکیه( situation of the corona in Turkey)

اقامات مهم برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا در سفر به ترکیه؟ با نیلا همراه شوید!

فهرست مطالبی که در این مقاله خواهید خواند:

کرونا در ترکیه (COVID-19 )

کلمه ویروس از یک کلمه لاتین به معنای زهر گرفته شده است و یک عامل کوچک و ریز را توصیف می‌کند که باعث بیماری عفونی می‌شود. ویروس کرونا (Coronavirus) خانواده‌ای از ویروس‌ها است که نام خود را از ظاهرش گرفته است. کلمه کرونا به معنای تاج است. دانشمندانی که در سال 1968 اصطلاح کرونا را ابداع کردند، تصور کردند که در زیر میکروسکوپ، ویروسی که به آن نگاه می‌کنند شبیه یک تاج خورشیدی است.

اگرچه بیماری (COVID-19 ) در حال گسترش در سراسر جهان اغلب کرونا نامیده می‌شود، اما در واقع بیماری ناشی از یک نوع ویروس کرونا به نام SARS-CoV-2 است. در ادامه به می‌خواهیم به وضعیت کرونا در ترکیه بپردازیم، با ما همراه باشید.

علائم کرونا امیکرون

بررسی وضعیت کرونا در ترکیه

برای بررسی و چگونگی وضعیت کرونا در ترکیه اقداماتی از جمله انجام آزمایش‌های مختلف مثل PCR انجام می‌گیرد. ترکیه نیز هماند دیگر کشورها برای تشخیص این بیماری از دو روش تشخیصی و آنتی بادی استفاده می‌کند که معتبرترین راه تشخیص کرونا تست PCR است. این کشور روزانه بیش از 100000 آزمایش برای تشخیص کرونا انجام می‌دهد.

همچنین در 78 استان مختلف بیش از 245 مرکز آزمایشگاهی احداث شده است. به استانبول، ازمیر، آنکارا، آنتالیا و آدانا که جز بزرگ‌ترین استان و شهرهای ترکیه هستند 245 مرکز آزمایشگاهی و 101 مرکز اختصاص داده شده است. این مراکز شامل آزمایشگاه‌ها و فرودگاه‌های بین المللی، بیمارستان‌های دولتی و خصوصی هستند.

شیوع ویروس کرونا در ترکیه

در ابتدای شیوع ویروس کرونا در ترکیه، این کشور خط تلفنی راه اندازی کرد که به سوالات تخصصی و عمومی شهروندان در خصوص این بیماری پاسخ دهد و نگرانی را برای شهروندان کمتر کند. ترکیه نیز همانند دیگر کشورها برای پایان دادن به شیوع این ویروس واکسیناسیون خود را آغاز کرده و طبق آخرین آمار اعلامی وزارت بهداشت ترکیه تاکنون 128 میلیون و 654 هزار و 886 دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است. وضعیت کرونا در ترکیه مانند برخی کشورها رو به افول است و انتظار می‌رود در تا سال آینده این ویروس به کنترل بالای 80 درصدی برسد.

کرونا در فرودگاه(corona in airport)

شرایط و ضوابط فرودگاه‌های ترکیه در دوران کرونا

با بهتر شدن وضعیت کرونا در ترکیه، این کشور الزامات و تدابیری برای مسافران خود اندیشیده است که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

  • مسافران ترکیه‌ای در فرودگاه استانبول به صورت رایگان واکسینه می‌شوند:
    طبق بیانیه جدید وزارت بهداشت، همه مسافرانی که شهروند ترکیه هستند، چه در حال ورود و چه در حال خروج، می‌توانند به صورت رایگان واکسینه شوند.
  • مسافرانی که دارای تابعیت کشور ترکیه هستند و در سامانه e-Nabiz مشمول دریافت واکسن کووید ۱۹ شده‌اند، می‌توانند در تمام روزهای هفته از ۸:۳۰ صبح واکسن خود را دریافت کنند.
  • مسافران پروازهای مستقیم از آفریقای جنوبی، بوتسوانا، موزامبیک، نامیبیا، زیمبابوه، برزیل، نپال، سریلانکا، بنگلادش، هند و پاکستان و مسافرانی که در 14 روز گذشته به این کشورها رفته‌اند و قصد دارند از کشور دیگری وارد ترکیه شوند. در صورتی که بتواند آزمایش PCR را با نتیجه منفی حداکثر 72 ساعت قبل از ورود به ترکیه ارائه دهد مجاز به پرواز هستند.
  • مسافران کشورهای مختلف که قصد دارند وارد ترکیه شوند، باید دو دوز از واکسن‌هایی که وزارت بهداشت این کشور آن‌ها را تائید کرده است را زده باشند.اگر مسافری یک دوز از واکسن جانسون را دریافت کرده باشد و از زمان تزریق دوز دوم واکسن او حداقل 14 روز گذشته باشد در این صورت قرنطینه نخواهد شد.
  • اگر مسافران مدرک ارائه نکنند، این مسافران باید به مدت 7 روز در آدرس محل اقامت خود یا در آدرسی که اعلام می‌کنند تحت قرنطینه قرار گیرند. مسافرانی که مایل به پایان زود هنگام قرنطینه هستند، می‌توانند در روز پنجم قرنطینه آزمایش PCR انجام دهند و در صورت منفی بودن نتیجه آزمایش PCR اقدامات قرنطینه پایان می‌یابد. مسافرانی که در روز پنجم قرنطینه آزمایش PCR انجام ندهند باید به مدت 7 روز در قرنطینه بمانند.

واکسن کرونا در ترکیه(Corona vaccine-Turkey)

مسافران باید در پایان روز پنجم ورود به ترکیه یک آزمایش  PCR انجام دهند. در صورتی که جواب آزمایش مثبت باشد هم کسانی که دارای علائم کرونا هستند و هم افرادی که هیچ گونه علائمی ندارند باید اقداماتی که در ادامه ذکر شده است را انجام دهند.

  1. آن‌ها به مدت 7 روز در قرنطینه خواهند بود.
  2. در صورتی که مسافران در پایان روز هفتم علائم خفیف نشان ندهند، در 24 ساعت گذشته داروهای تب بر مصرف نکرده باشند و تب نداشته باشند، به قرنطینه خاتمه می‌دهند.
  3. آزمایش PCR ممکن است در روز پنجم قرنطینه انجام شود و در صورت منفی بودن نتیجه آزمایش، اقدامات قرنطینه پایان می‌یابد.
  • مسافران بالای 12 سال و کم‌تر از 18 سال که با والدین خود سفر می‌کنند و از کشورهای ذکر شده آمده‌اند، در صورتی که بتوانند آزمایش PCR را با نتیجه منفی در طی مدت زمان تعیین شده ارائه کنند، مجاز به سوار شدن به پرواز هستند. حداکثر 72 ساعت قبل از ورود به ترکیه این مسافران باید در آدرس محل سکونت خود آزمایش PCR انجام دهند و در صورت منفی بودن از قرنطینه معاف خواهند شد.
  • مسافرانی که از افغانستان می‌آیند یا در 14 روز گذشته به افغانستان رفته‌اند باید حداکثر 72 ساعت قبل از ورود به ترکیه آزمایش PCR را با نتیجه منفی ارائه کنند.این مسافران به مدت 10 روز در مکان‌هایی که فرمانداری تعیین می‌کند تحت قرنطینه قرار می‌گیرند. هزینه اسکان و ترانسفر بر عهده مسافران است. اگر نتیجه آزمایش PCR که قرار است در پایان روز هفتم قرنطینه انجام شود منفی باشد، اقدامات قرنطینه پایان می‌یابد.

این کشور قصد دارد با این مراقبت‌ها وضعیت کرونا در ترکیه را تحت کنترل درآورد و مدیریت‌های لازم جهت کنترل آن را انجام دهد.

PCR تست (PCR TEST)

تست کرونا در ترکیه

نیلا خدمات زیادی به گردشگرا و ساکنین استانبول ارائه میده و تلاش میکنه تا کار رو برای شما آسون کنه.

تست کرونا pcr در هتل یا منزل در استانبول

فرقی نمیکنه که شما در هتل اقامت دارید یا در منزل، هرجای استانبول که باشید کافیه از طریق واتساپ یا تلفن یه پیام به ما بدید و مشخصاتتون رو ثبت کنید تا پرسنل نیلا بیان و تست کرونا رو در محل از شما بگیرن.

برای اطلاع از شرایط تست کرونا در استانبول کلیک کنید.

جمع بندی

همانطور که می‌دانید شیوع کرونا هنوز به اتمام نرسیده است و بسیاری از کشورها از جمله ترکیه همچنان درگیر این ویروس هستند. برای سفر به این کشور لازم است تست‌های لازم کرونا را بدهید تا بتوانید اجازه سفر به این کشور داشته باشید. طبق آمارهای اعلامی وزارت بهداشت این کشور، وضعیت کرونا در ترکیه رو به کاهش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.