شهر آنکارا، نگین شهرهای ترکیه

۱۱شهر آنکارا به عنوان نگین شهرهای ترکیه

شهر آنکارا به عنوان نگین شهرهای ترکیه | توضیح کامل شرایط زندگی در این شهر

آنکارا، پایتخت رسمی و سیاسی کشور ترکیه

شهر آنکارا پایتخت ترکیه، یکی از زیباترین و تجاری‌ترین شهرهای ترکیه است که می‌توان آن را نگین شهرهای ترکیه دانست. این شهر در قلب ترکیه قرار دارد و از بسیاری از جهات – از جهت سیاسی، اقتصادی، توریستی  و بسیاری از جهات دیگر شهری کلیدی در این کشور محسوب می‌شود که در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح می‌دهیم تا بتوانید به خوبی با آن آشنا شوید.

۷شهر آنکارا به عنوان نگین شهرهای ترکیه

موقعیت جغرافیایی

شهر آنکارا تقریباً در مرکز ترکیه قرار دارد و از اطراف با شهرهای قونیه، آق سرای، قرشهر، قرق قلعه، چانکیری، بولوو اسکی احاطه شده است. اگرچه این شهر پایتخت ترکیه است، اما بزرگترین شهر این کشور نیست و بعد از استانبول در جایگاه دوم قرار دارد. حتی بسیاری از افراد شهر استانبول را به اشتباه پایتخت ترکیه می‌دانند!

مساحت این شهر 24 کیلومتر مربع است و در حدود 4 میلیون و هشتصد هزار نفر جمعیت دارد که سهم قابل توجهی از آنها را مهاجران ایرانی و سوری تشکیل می‌دهند. رودخانه چوبوک از مرکز شهر آنکارا عبور می‌کند و در حومه‌ی غربی آن به رودخانه آنکارا که از شاخه‌های رودخانه‌ی ساکاریا است، متصل می‌شود.

۶شهر آنکارا به عنوان نگین شهرهای ترکیه

آب و هوای شهر آنکارا

شهر آنکارا آب و هوای قاره‌ای دارد. یعنی زمستان‌های سرد و برفی ( با دمایی که گاهی به زیر صفر می‌رسد) و تابستا‌ن‌های گرم و خشک در آن حکم فرماست. در نتیجه تغییرات فصلی در آن به شدت واضح است. در فصل بهار و پاییز شدت بارندگی‌ها در شهر افزایش پیدا کرده و در ماه آگوست (معادل مرداد) به کمترین میزان خود می‌رسد.

متوسط دمای سالانه در این شهر در حدود 11.7 درجه‌ی سانتیگراد بوده و گرمترین ماه آن، ماه جولای و سردترین ماه آن، ماه ژانویه است.

۱۰شهر آنکارا به عنوان نگین شهرهای ترکیه

هزینه زندگی و رفاه اجتماعی

آنکارا یکی از بزرگترین مراکز تولید شراب در ترکیه است و از این رو باغ‌های کشت انگور در سراسر آن بسیار زیاد است. به جز انگور، زمین‌های زراعی دیگری نیز در این شهر به میزان فراوانی یافت می‌شوند. یکی دیگر از محصولات کشاورزی معروف آنکارا، گلابی است. اما به جز محصولات زراعی، محصولات غذایی دیگری نیز در این شهر تولید می‌شوند که از جمله‌ی آن می‌توان به عسل اشاره کرد. بعلاوه آنکارا مرکز انواعی از شرکت‌های دولتی و خصوصی سازنده نیز هست از صنایع هوا و فضا گرفته تا ساخت اسلحه و خودروسازی. در نتیجه حجم زیادی از مشاغل در آنکارا توسط دولت تامین شده و از این رو افراد زیادی در آن کارهای دولتی دارند.

هزینه‌‌های زندگی در این شهر اگر چه نسبت به بعضی از شهرهای بزرگ ترکیه بالا است اما اولاً این شهر گرانترین شهر ترکیه نیست و ثانیاً میزان درآمد نسبتاً خوب مردم در این شهر یک رفاه اجتماعی بالا برای آنها ایجاد کرده است.

۲شهر آنکارا به عنوان نگین شهرهای ترکیه

محله‌های مهم شهر آنکارا

شهر آنکارا یکی از بهترین و مدرنترین شهرهای ترکیه است و خدمات اجتماعی در سراسر شهر تقریباً یکسان و در سطح قابل قبولی است. با این حال بعضی از محله‌های آن از سایر محله‌های شهر بهتر هستند که در ادامه بعضی از مهمترین آنها آمده است:

محله‌ی چانکایا

مشهورترین محله‌ی شهر آنکارا که بسیار گران و پرجمعیت است.

محله‌ی یاشامکنت

در سال‌های گذشته بیشتر مورد توجه قرار گرفته و در حال توسعه و ساخت و ساز است.

محله‌ی چای یولو

بیشتر خانه‌های آن به صورت باغ ویلایی هستند و یکی از آرامترین محله‌های آنکارا محسوب می‌شود.

محله‌ی اینجک

یکی از سرسبزترین و بهترین محله‌های شهر آنکارا که آب و هوای بسیار خوبی دارد و بعضی از مهمترین مراکز آموزشی ترکیه در آن قرار دارند.

محله‌ی کلباسی

محبوبترین محله برای سرمایه‌گذاری که در سال‌های اخیر در آنکاراست.

۸شهر آنکارا به عنوان نگین شهرهای ترکیه

مناطق دیدنی آنکارا

آنکارا پیشینه‌ی تاریخی قوی دارد و بعضی از زیباترین مراکز گردشگری ترکیه در این شهر قرار دارند. بعلاوه از نظر زیبایی‌های طبیعی نیز مناظر و مناطق بسیار فوق العاده‌ای دارد که در ادامه بعضی از مهمترین آنها آمده است:

ارگ آنکارا

قلعه و ارگ شهر آنکارا یکی از آثار تاریخی اصلی در این شهر بوده که توسط رومیان تکمیل شده است. این ارگ یکی از بهترین نمونه‌های معماری در ترکیه نیز محسوب می‌شود.

۹شهر آنکارا به عنوان نگین شهرهای ترکیه

تئاتر رومی

بقایای یکی صحنه‌ی بزرگ تئاتر رومی که پر از مجسمه‌های زیباست نیز در این شهر قرار دارد.

معبد آگوستوس

یک معبد بسیار قدیمی که آن نیز از آثار تاریخی دوران رومیان است.

حمام رومی

یک حمام کلاسیک رومی با بخش‌های معماری بسیار زیبا و خاص که در اوایل قرن سوم در این شهر ساخته شده است.

جاده رومی

یک جاده‌ی تاریخی به طول 216 متر که در حین حفاری‌ها پیدا شده است.

مسجد Kocatepe

بزرگترین مسجد جامع شهر آنکارا که تاسیس آن به سال 1967 برمی‌گردد.

۵شهر آنکارا به عنوان نگین شهرهای ترکیه

مراکز آموزشی شهر آنکارا

تعدادی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه در شهر آنکارا قرار دارند که بعضی از مهمترین آنها به شرح زیر هستند:

 • دانشگاه آنکارا

  که از سال 1946 فعالیت خود را آغاز کرده و توسط اتاتورک تاسیس شده است و در حدود 70 هزار دانشجو در آن در حال تحصیل هستند. دانشکده‌ی پزشکی آن بسیار سطح بالاست.

 • دانشکده بیلکنت

  یک دانشگاه خصوصی که تاسیس آن به سال 1984 می‌رسد و یک دانشگاه بسیار تحقیقاتی محسوب می‌شود.

 • دانشگاه کانکایا

  که تاسیس آن به سال 1997 برمی‌گردد.

 • دانشگاه تد

  یک دانشگاه جوان مربوط به سال 2012 که بر رشته‌های هنرهای آزاد متمرکز است.

 • دانشگاه فنی خاورمیانه

  یک دانشگاه دولتی که بر آموزش‌های علوم مهندسی متمرکز است.

 • دانشگاه آتیلیم

  یکی از محبوبترین گزینه‌ها برای دانشجویان بین المللی است که تدریس در آن به زبان انگلیسی انجام می‌شود.

۱شهر آنکارا به عنوان نگین شهرهای ترکیه

سخن پایانی

شهر آنکارا پایتخت ترکیه یکی از بهترین و مدرنترین شهرهای این کشور است که چرخ اقتصادی آن فعال و سطح بیکاری در آن بسیار پایین است. مردم این شهر، رفاه اجتماعی بسیار خوبی دارند و این شانس را دارند که در یک شهر تاریخی و زیبا، زندگی مرفهی داشته باشند.

One Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.