همه چیز درباره اقامت و ویزای کاری ترکیه

ویزای کاری ترکیه 2

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

 

 

ویزای کار ترکیه

یکی از ویزاهای مورد توجه افرادی‌که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند، اقامت ترکیه از طریق کار و گرفتن ویزای کاری ترکیه است.

با اخذ ویزای کاری ترکیه علاوه‌ بر گرفتن اقامت ترکیه می‌توانید از داشتن کار قانونی نیز اطمینان داشته باشید. در این مطلب قصد داریم درباره اقامت کاری ترکیه و شرایط اخذ ویزای کاری ترکیه صحبت کنیم.

 

شرایط اقامت ترکیه از طریق کار

یکی از گزینه‌های مناسب مهاجرت برای افراد دارای سابقه کار و متخصص که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند اخذ ویزای کاری ترکیه است. در این روش برای متقاضیان کار شرایطی فراهم شده که با در نظر گرفتن آن‌ها می‌توانند انواع مجوزهای کار را با توجه به شرایط خود اخذ و شروع به کار در ترکیه نمایند.

کشور ترکیه یکی از کشورهای مهاجرپذیر و از مقصدهای مناسب برای کسانی‌ است که قصد مهاجرت به کشورهای نزدیک به ایران را دارند.

اقامت ترکیه از طریق کار برای اتباع خارجی که با مجوز رسمی وزارت کار و تامین اجتماعی به صورت قانونی قصد کار و فعالیت دارند مناسب است و اگر افراد بدون دریافت مجوز از وزارت کار در جایی استخدام شوند جرم محسوب شده و در صورت شناسایی تبعه خارجی اخراج می‌شود.

 

انواع ویزاهای کاری ترکیه

اجازه کار موقت

 

ویزای کاری ترکیه 3

توسط کارفرما برای کارمند خارجی دریافت می‌شود. به این صورت که کارمند به مدت یک سال اجازه کار در کشور ترکیه را دریافت کرده و پس از پایان یک سال می‌تواند درخواست تمدید مجوز را در صورتی‌که برای همان کارفرما کار کند بدهد.

 

اگر درخواست تمدید بعد از ارزیابی مورد تایید باشد به متقاضی اجازه کار 2 ساله داده می‌شود. در پایان این سه سال، اقامت کاری فرد به سه ساله تغییر می‌کند.

اجازه کار دائمی

اجازه کار دائمی به افرادی داده می‌شود که حداقل به مدت 8 سال در ترکیه زندگی کرده باشند و فعالیت آن‌ها برای رشد اقتصادی ترکیه سودآور باشند؛ یا برای کسانی‌که یک دوره کاری 6 ساله در ترکیه زندگی کرده باشند اجازه کار دائمی داده می‌شود.

اجازه کار مستقل

اجازه کاری مستقل برای افرادی که قصد راه اندازی کسب‌وکار مستقل و خود اشتغالی در ترکیه را به شرط نشان دادن صلاحیت خود برای دریافت مجوز کار مستقل دارند مناسب است.

با دریافت اجازه کار مستقل، تبعه خارجی اجازه دارد حداقل به مدت 5 سال بدون ایجاد وقفه در کسب‌وکار خود در ترکیه زندگی کند و در پایان 5 سال چنانچه شغل وی تاثیر مثبتی در اقتصاد ترکیه داشته باشد اجازه اقامت برای 5 سال دیگر تمدید خواهد شد.

 

اجازه کار با کارت فیروزه‌ای

اجازه کار با کارت فیروزه‌ای به اشخاص خارجی که از تحصیلات دانشگاهی بالا و کافی، تجربه شغلی مناسب و شرایط لازم برای بهبود اقتصاد و اشتغال ترکیه را دارند تعلق می‌گیرد و دارای تمام مزایای مجوز کار دائم است. افرادی که دارای کارت فیروزه‌ای باشند از تمام حقوق شهروندی و بیمه‌های درمانی و تامین اجتماعی برخوردار خواهند شد.

 

ویزای کاری ترکیه 4

مدارک مورد نیاز برای ویزای کاری ترکیه

مدارک شناسایی به همراه چهار قطعه عکس پاسپورتیمدارک تحصیلی ترجمه شده با مهر اداره مهاجرت به همراه یک نسخه از مدرک فارغ‌التحصیلی ترجمه شده در صورت نیاز و معدل و ریز نمرات آخرین مدرک تحصیلی
اصل گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار

نامه قرارداد کاری که توسط کارفرما امضا شده است به همراه فرم درخواست اجازه کار آنلاین
گواهی سلامت پزشکی که توسط پزشک معتبر تایید شده است

نسخه صادر شده از اجازه اقامت به مدت حداقل 6 ماه
اخذ گواهی مهارت برای افرادی که قصد دارند در بخش آموزشی فعالیت کنند
ارائه پرینت حساب بانکی برای تایید تمکن مالی

ارائه اصل و کپی مجوز کاری صادر شده توسط وزارت کار
ارائه نسخه قرارداد کاری برای اشخاصی که در شرکت‌های گردشگری فعالیت خواهند کرد به همراه توصیه نامه به زبان ترکی

 

ویزای کاری ترکیه 5

مزایای اقامت ترکیه از طریق کار

بهره‌مندی از بازار مناسب برای سرمایه‌گذاری و راه اندازی کسب‌وکار
نیاز به نیروی کار جوان و با استعداد
برخورداری از موقعیت جغرافیایی مناسب بین آسیا و اروپا
اجازه اقامت همسر و فرزندان تحت تکلف

 

مراحل اخذ اقامت کاری ترکیه

ارسال آنلاین درخواست صدور ویزای کاری به همراه مدارک لازم از طرف کارمند یا کارفرمای ترک به وزارت کار ترکیه

افرادی که مایل به دریافت مجوز کار ترکیه به صورت مستقل هستند می‌توانند درخواست خود را به کنسولگری ترکیه ارسال کنند

تحویل تمام مدارک مورد نیاز به وزارت کار ترکیه بعد از سپری شدن 6 روز از ارسال درخواست آنلاین
بررسی مدارک و درخواست ویزای کار توسط وزارت کار ترکیه

 

ویزای کاری ترکیه 6

اطلاع از نتیجه درخواست ویزای کاری ترکیه به صورت آنلاین و فرم
بعد از گرفتن اجازه کار در ترکیه فرد پذیرفته شده باید در مدت یک ماه بعد از دریافت مجوز کار، جهت اخذ اقامت کاری ترکیه درخواست خود را ارسال کند.

سخن پایانی

کشور ترکیه کشوری پیشرفته و زیبا است که در زمینه اقتصادی به‌ویژه گردشگری یکی از کشورهای مطرح جهان است. این کشور به دلیل نزدیکی به ایران و دریافت اقامت راحت نسبت به سایر کشورها از جمله کشورهای مورد توجه برای مهاجران ایرانی است که قصد مهاجرت دارند.

یکی از ویزاهایی که بسیار مورد توجه ایرانیان قرار گرفته ویزای کاری ترکیه است که برای متخصصان و افراد دارای سابقه کاری بالا مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.