همه چیز درباره قانون سربازی در ترکیه

سربازی در ترکیه 2

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

شرایط سربازی در ترکیه چیست؟

ترکیه کشوری است که به دلیل برخورداری از شرایط مساعد، در سال‌های اخیر افراد زیادی به خصوص ایرانیان، تمایل پیدا کرده‌اند که اقامت آن را دریافت کنند. در این میان سربازی در ترکیه یکی از دغدغه‌های جوانانی است که خواهان سکونت در کشور ترکیه هستند. در این مطلب شرایط سربازی در ترکیه را مورد بررسی قرار می‌دهیم. اگر شما هم جزو افرادی هستید که درباره قانون سربازی در ترکیه اطلاعاتی ندارید، با خواندن ادامه این مطلب به جواب سؤالات خود در این زمینه دست پیدا کنید.

 

قوانین و شرایط سربازی در ترکیه

کشور ترکیه به ارتش خود اهمیت زیادی می‌دهد و ساختار نظامی این کشور، جزو برترین ساختارهای نظامی به شمار می‌رود. همه پسران موظف هستند دوره سربازی را به اتمام برسانند. در سال‌های پیش مدت زمان سربازی در این کشور 18 ماه بود.
اما اکنون، مدت سربازی درکشور ترکیه یک سال است. البته این زمان برای افراد دارای تحصیلات دانشگاهی به شش ماه کاهش پیدا می‌کند. شش ماه دوم هر شخصی با دریافت حقوق به صورت اختیاری می‌تواند به خدمت سربازی ادامه دهد.

افراد دارای تحصیلات بالا به عنوان افسر ذخیره در نظر گرفته می‌شوند و مدت زمان خدمت آن‌ها بین شش تا دوازده ماه است. اگر بیش از شش ماه به خدمت سربازی ادامه دهند حقوق و مزایا و بیمه به آن‌ها تعلق می‌گیرد.
اشخاص ساکن ترکیه چه اتباع خارجی و چه افراد ترکیه‌ای مشمول قوانین سربازی می‌شوند. البته برای اتباع خارجی قوانین دیگری نیز وجود دارد که به آن‌ها خواهیم پرداخت. توجه داشته باشید که افراد ساکن ترکیه برای دریافت پاسپورت به کارت پایان خدمت نیازی ندارند

 

سربازی در ترکیه 3

 

قوانین مربوط به سربازی برای اتباع خارجی در ترکیه

افرادی که در زیر سن قانونی تابعیت ترکیه را دریافت کنند، مانند شهروندان ترکیه باید در این کشور به خدمت سربازی بروند. همچنین اگر شخصی قبل از سن 22 سالگی تابعیت کشور ترکیه را دریافت کند و در کشور خودش به سربازی نرفته باشد، در صورتی که در حال تحصیل یا دارای بیماری خاصی نباشد، باید خدمت سربازی را در کشور ترکیه به اتمام برساند.

افراد خارجی که بالای 22 سال هستند و بعد از این سن تابعیت ترکیه را به دست می‌آورند اگر خدمت سربازی را در کشور خود به اتمام رسانده باشند، دیگر نیازی نیست در خاک ترکیه خدمت سربازی را بگذرانند. اما اگر در کشور خود به سربازی نرفته باشند باید این خدمت را در کشور ترکیه انجام دهند.
افرادی که در استان‌های ماردین(Mardin)، وان(Wan)، آگری(Agri) و چند استان دیگر خدمت سربازی را بگذرانند هزار لیر حقوق بیشتر دریافت خواهند کرد.

خرید خدمت سربازی در ترکیه

در کشور ترکیه نیز مانند سایر کشورها امکان خرید خدمت سربازی وجود دارد البته این اتفاق با صلاح دید ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه اتفاق می‌افتد و نباید میزان درخواست سالانه برای خرید خدمت بیشتر از حد مجاز باشد.

مبلغی که شخص برای خرید سربازی باید پرداخت کند هر سال متفاوت است. در سال 2022 میزان این مبلغ برابر با 55 هزار و 194 لیر بود. پس از آنکه شخص این مبلغ را پرداخت کند، باید دوره یک ماهه را بگذارند و پس از آن معافیت دائمی به او داده می‌شود.
اشخاصی که شهروندی ترکیه را دارند و در سایر کشورها زندگی می‌کنند، اگر در کشوری که در آن ساکن هستند، ویزای کاری یا اجازه اقامت داشته باشند بعد از گذشت سه سال می‌توانند نسبت به خرید خدمت سربازی اقدام کنند.

 

سربازی در ترکیه 4

 

قانون کشور ترکیه در رابطه با مدت زمان مرخصی سربازان چگونه است؟

هر دو ماه، دو روز مرخصی به سربازان در ترکیه داده می‌شود و برای افرادی که از خانواده دور هستند تا پنج روز زمان مرخصی افزایش پیدا می‌کند. اگر محل زندگی سرباز تا 800 متر از محل خدمت فاصله داشته باشد مرخصی یک روزه به او داده می‌شود، فاصله تا 1600 کیلومتر دو روز مرخصی و بیشتر از 1600 کیلومتر تا پنج روز مرخصی به سرباز داده می‌شود. افراد از سنین 21 تا 41 سال باید خدمت سربازی را به اتمام برسانند. البته شخصی که از دوره خدمت فرار کرده باشد در هر سنی باید این دوره را بگذراند

قانون کشور ترکیه در رابطه با اعزام به خدمت پس از اتمام تحصیلات

در کشور ترکیه نیز هر شخصی نسبت به میزان تحصیلات خود در سن متفاوتی اعزام به خدمت می‌شود. پس از اتمام دوره مدرسه تا سن 22 هرشخصی باید به خدمت سربازی برود. در صورتی که تحصیلات خود را تا دوره کارشناسی ادامه دهد تا سن 28 سالگی فرصت خواهد داشت. و در مقطع کارشناسی ارشد تا سن 32 سالگی باید اقدام کند. در مقطع دکتری نیز سن اعزام به خدمت تا 35 سالگی افزایش پیدا می‌کند.

 

 

سخن آخر

اتمام خدمت سربازی در ترکیه نیز مانند سایر کشورها برای همه افراد واجب است و اشخاصی که تابعیت ترکیه را دریافت می‌کنند، نیز باید در خاک این کشور دوره خدمت را به اتمام برسانند. تنها در صورتی که شخصی در حال تحصیل باشد، امکان به تعویق انداختن دوره سرباز برای او وجود دارد.

در این مطلب قانون سربازی در ترکیه و شرایط سربازی در ترکیه برای اتباع خارجی را مورد بررسی قرار دادیم. اگر دوره سربازی را به اتمام نرسانده‌اید و قصد دریافت تابعیت کشور ترکیه را دارید، باید نسبت به قوانین سربازی در این کشور کاملاً آگاه باشید تا با مشکلی در این زمینه مواجه نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.