بهترین راهنما مترو استانبول و آشنایی با نقشه مترو استانبول

مترو استانبول 2

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

مترو استانبول اولین سیستم مترو در کشور ترکیه به حساب می‌آید که از 6 خط مختلف تشکیل ‌شده است. با مطالعه نقشه مترو استانبول متوجه می‌شوید که این خطوط در سراسر شهر کشیده شده و دو سمت اروپایی و آسیایی آن را در برمی‌گیرد. راهنمای مترو استانبول چه اطلاعاتی به ما می‌دهد؟ ایستگاه‌های مترو در استانبول کجا قرار دارند؟ با مطالعه این مطلب اطلاعات کامل و دقیقی در مورد مترو شهر استانبول به دست می‌آورید که به شما در مسافرت داخل شهری کمک می‌کند.

ایستگاه‌ها و خطوط مترو شهر استانبول

در حال حاضر مترو در استانبول دارای 4 مسیر فعال بوده و 8 مسیر دیگر آن در دست افتتاح است. گسترش این خطوط جدید به مردم این شهر کمک می‌کند که در مدت‌زمان کوتاهی به همه نقاط این شهر سفر کنند. مسیرهای ذکرشده در 6 خط اصلی قرار دارند که همه نقاط شهر را به یکدیگر متصل می‌کنند و با کدهای خاص به عموم معرفی‌شده‌اند که در ادامه آنها را بیان می‌کنیم.

خط مترو M1

این خط در نقشه با رنگ قرمز مشخص و به دو بخش A و B تقسیم‌ شده که طول آنها 20.3 و 14 کیلومتر است. بخش ابتدایی آن از Yenikapi آغاز شده و به فرودگاه آتاتورک می‌رسد. ابتدای مسیر بخش دوم آن در Yenikapi و انتهای آن در Kirazli قرار دارد.

خط مترو M2

در راهنمای مترو استانبول خط M2 بارنگ سبز مشخص‌شده و طول آن به 23.5 کیلومتر می‌رسد. پر رفت‌وآمد ترین خط مترو استانبول همین خط مترو M2 است که جنوب سارییر را از طریق فاتح به مرکز استانبول متصل می‌کند. خط M2 در مسیر خود از Yenikapi آغاز و تا Haciosman امتداد دارد.

خط مترو M3

خط M3 بارنگ آبی نمایش داده‌شده و طول آن حدودا 15.9 کیلومتر است. این خط نوعی مکمل برای خط مترو M1B به شمار می‌آید که در مسیر Basaksehir Metrikent به Kirazli Bagcilar حرکت می‌کند.

خط مترو M4

اولین خطی که در سمت آسیایی شهر استانبول افتتاح شد، خط مترو M4 است. رنگ صورتی مسیر حرکت مترو در این خط را در نقشه مترو استانبول از Kadikoy تا Tavsantepe نمایش می‌دهد که 26.5 کیلومتر است.

خط مترو M6

M6 در حال حاضر کوتاه‌ترین خط مترو در استانبول است که طول آن تنها به 3.3 کیلومتر می‌رسد. شما این خط را در نقشه بالا به رنگ بژ مشاهده می‌کنید. مسیر مترو در این خط از ایستگاه Levent در خط M2 آغاز و در دانشگاه Bogazici Universitesi به پایان می‌رسد.

 

مترو استانبول 3

خط مترو مارمارای

خط متروی Marmaray یکی از جدیدترین خطوط مترو شهر استانبول است که بخش اروپایی و آسیایی این شهر را به یکدیگر متصل می‌کند. برای عبور از این قسمت کشتی و مترو راه‌های متداول هستند اما به دلیل اینکه سرعت مترو بیشتر از کشتی است، معمولا از آن استفاده می‌شود. این خط مترو از Gebze آغازشده و تا Halkali ادامه دارد.

خط مترو T1

خط T1 یکی از بلندترین خطوط متروی استانبول است که با رنگ آبی نفتی نمایش داده‌شده است. این خط ایستگاه‌های مختلفی داشته و از Kabatas آغازشده و تا Bagcilar ادامه دارد.

خط مترو T4

این خط مترو که با رنگ نارنجی نمایش داده‌شده است از قسمت شمالی استانبول یعنی Mescid-iSelam کار خود را آغاز می‌کند. نقطه انتهایی آن نیز در بخش Pazartekke واقع‌شده است.

سایر خطوط مترو استانبول

برخی خطوط کوتاه دیگر مانند F1، F2، T2 و… نیز وجود دارند که خطوط کوتاه را در بخش‌های مختلف به یکدیگر متصل می‌کنند.

ساعت کاری مترو استانبول

به‌طورمعمول در شهر استانبول مترو از ساعت 6 صبح تا نیمه‌شب کار می‌کند اما برخی خطوط از این قانون پیروی نمی‌کنند. البته ساعت کاری مترو در آخر هفته یعنی روز یکشنبه، از روزهای عادی کوتاه‌تر است. خط مترو M4 فقط تا ساعت 11 شب آماده جابجا کردن مسافران است و پس‌ازآن تعطیل می‌شود.

نحوه حرکت مترو از هر ایستگاه به ساعت شبانه‌روز بستگی دارد و نمی‌توان زمان دقیقی برای آن تعیین کرد. در ساعات خلوت فاصله زمانی بین حرکت دو مترو بین 5 الی 10 دقیقه است اما در ساعات شلوغ مانند 7 صبح این زمان به 3 الی 5 دقیقه کاهش پیدا می‌کند.

مترو استانبول 4

هزینه بلیت و جابجای توسط مترو در استانبول

روش‌های مختلفی برای استفاده از مترو در استانبول وجود دارد که برخی از آنها برای مواقع ضروری بهترند و برخی دیگر به دلیل مقرون‌به‌صرفه بودن، پرطرفدار هستند. در ادامه همه راه‌های ممکن را بررسی می‌کنیم.
خرید استانبول کارت
بهترین روش ممکن خرید استانبول کارت است. شما می‌توانید استانبول کارت را با پرداخت ۵۰ لیر خریداری کنید.

خرید بلیت الکترونیکی

روش دوم استفاده از بلیت الکترونیکی است که به شما اجازه می‌دهد برای چند سفر از آن استفاده کنید. بر روی هر بلیت تعداد سفرهای مجاز درج‌شده است.

خرید بلیت‌های یک‌بارمصرف

خریدن بلیت یک‌بارمصرف، بهترین روش برای مواقع ضروری است. بلیت یک‌بارمصرف به شما اجازه می‌دهد تنها یک‌بار از مترو در استانبول برای مسافرت درون‌شهری استفاده کنید. این روش به شما کمک می‌کند در مواقع ضروری که امکان شارژ استانبول کارت و… برای شما فراهم نیست، بدون مشکل از خدمات مترو بهره‌مند شوید.

 

سخن پایانی

استفاده از مترو استانبول بهترین روش جهت جابجا بین نقاط مختلف این شهر پرهیاهو است. برای اینکه به‌راحتی بین مبدا و مقصد خود حرکت کنید، باید از راهنمای مترو استانبول استفاده کنید. نقشه مترو استانبول زیاد پیچیده نیست به همین دلیل همه افراد می‌توانند بدون دردسر از آن استفاده کنند.

2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.