همه چیز درباره فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه استانبول 2

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

فرودگاه جدید استانبول کجاست؟

فرودگاه جدید استانبول در سال 2018 افتتاح شده و با تکنولوژی مدرن و امکانات پیشرفته خیلی سریع توجهات را به سمت خود جلب کرده است. در روز افتتاحیه این فرودگاه، رئیس جمهور ترکیه (اردوغان) آن را فرودگاه استانبول معرفی کرد.
این فرودگاه با ظرفیت سالانه 150 میلیون مسافر ساخته شده است و امکان ارتقا این تعداد مسافر به 200 میلیون نفر در سال را دارد. فرودگاه جدید استانبول، مقصد بیشتر پروازهای ایران به ترکیه است. به همین دلیل قبل از سفر به استانبول باید نحوه دسترسی به نقاط مختلف شهر، امکانات، و سایر ویژگی‌های این فرودگاه آشنا شوید و از همه مهم‌تر باید بدانید که فرودگاه جدید استانبول کجاست؟

 

فرودگاه استانبول در کجا قرار دارد؟

فرودگاه جدید استانبول در شمال شرقی استانبول در منطقه‌ای به نام آرناووت‌کوی در بخش اروپایی استانبول ساخته شده است. این فرودگاه در زمینی به مساحت 76.5 مترمربع در میان دو دهکده Tayakadın و Akpınar قرار دارد. فاصله فرودگاه جدید استانبول تا مراکز مهم شهر از جمله میدان تکسیم، حدود 40 کیلومتر است. فاصله این فرودگاه تا دیگر مناطق مهم استانبول به شرح زیر است:

• فاصله تا آوجیلار: 53 کیلومتر
• فاصله تا کارتپه: 38 کیلومتر
• منطقه لِوِنت: 36 کیلومتر
• فاصله تا محله اسکودار: 47 کیلومتر
• فاصله تا کادیکوی: 52 کیلومتر
• فاصله تا فیندیک: 73 کیلومتر
• فاصله تا کاواسیک: 42 کیلومتر

آدرس دقیق ترمینال پروازهای خارجی فرودگاه جدید استانبول به شرح زیر است:
Tayakadın, Terminal Caddesi No:1, 34283 Arnavutköy/İstanbul, Turkey
ترکیه، استانبول، منطقه آرناووت‌کوی، تیاکدین، خیابان ترمینال، شماره 1

فرودگاه استانبول 3

معماری و ساخت فرودگاه استانبول

نکته‌ای که در طراحی و ساخت فرودگاه جدید استانبول به چشم می‌خورد، الهام از فرهنگ و هنر ترکیه است. طراحان این فرودگاه سعی داشته‌اند با بهره‌گیری از المان‌های فرهنگی و هنری ترکیه، این کشور را به خوبی به مسافران فرودگاه معرفی کنند.

طرح کلی این فرودگاه از شکل گل لاله که به عنوان گل ملی ترکیه شناخته می‌شود، ایده گرفته است. برج مراقبت با الهام از طرح و نقش‌های ترک و اسلامی طراحی شده است. طراحی این بخش در مسابقه معماری بین المللی سال ۲۰۱۶ موفق به اخذ جایزه شده است. طراحی داخلی این فرودگاه نیز از هنرهای اسلامی-ترکی به ویژه نمونه‌هایی مثل مسجد ایاصوفیه و مسجد سلطان احمد بهره گرفته است.

خدمات فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه استانبول از بزرگترین و مدرن‌ترین فرودگاه‌های جهان است. ویژگی‌های منحصربه‌فرد و امکانات رفاهی این فرودگاه برای همه مسافران از سراسر دنیا بسیار جذاب خواهد بود.

 

فرودگاه استانبول 4

 

مهم‌ترین امکانات این فرودگاه عبارتند از:

• رستوران‌ها و کافه‌ها: فرودگاه جدید استانبول به منظور پوشش پروازهای خارجی و بین‌المللی ساخته شده است و هر ساعت پذیرای مسافران خارجی زیادی است. به همین دلیل با ارائه غذاهای بین‌المللی در رستوران‌ها و کافه‌های درجه یک، نیاز تغذیه‌ای همه سلایق را رفع می‌کند.

• فروشگاه‌های مجهز برای خرید ارزان و آسان: وجود فروشگاه در همه فرودگاه‌ها الزامی به نظر می‌رسد. فروشگاه فرودگاه استانبول یک مرکز خرید کامل به شمار می‌آید. برندها و مارکت‌های مختلف جهانی در این فروشگاه شعبه دارند و امکان خرید بین‌المللی را برای مسافران فراهم می‌کنند.

• نمایشگاه آثار هنری: یکی از ایده‌های خوب در فرودگاه استانبول، برگزاری نمایشگاه آثار هنری است. این نمایشگاه با هدف معرفی هنر ترکیه و هنر بین‌المللی برپا شده است.

• فضای استراحت: لابی‌های بزرگ و مجهز فرودگاه جدید استانبول فضای مناسبی برای استراحت مسافران ایجاد کرده است.

• زمین بازی کودکان: در فرودگاه جدید استانبول زمین بازی بسیار جذابی برای کودکان طراحی شده است تا ساعات انتظار در فرودگاه را راحت‌تر بگذرانند.

این امکانات باعث می‌شود زمان انتظار در فرودگاه استانبول برای مسافران خوشایند و دلپذیر باشد.

راه‌های رفت و آمد به فرودگاه جدید استانبول

شاید مهم‌ترین مسئله برای مراجعین فرودگاه، رفت و آمد به آنجا باشد. با توجه به اهمیت فرودگاه جدید استانبول، راه‌های متنوع و مناسبی برای رفت و آمد آن در نظر گرفته شده است. سامانه‌های حمل و نقل عمومی هاوایست (Havaist)، استانبول سیاحت (Istanbul Seyahat) و IETT آماده خدمت‌رسانی به مسافران فرودگاه هستند. استفاده از ترانسفر فرودگاهی هم گزینه خوبی برای رفت و آمد به فرودگاه است. با استفاده از ترانسفر فرودگاهی دغدغه حمل و جابه‌جایی وسایل سنگین و چمدان‌ها، اتلاف وقت و… هم رفع می‌شود.

 

 

فرودگاه استانبول 5

 

 

فرودگاه استانبول به چه کشورهایی پرواز دارد؟

در حال حاضر فعالیت‌های فرودگاه استانبول به دو بخش پروازهای داخلی و پروازهای خارجی تقسیم‌بندی می‎شود. پروازهای این فرودگاه به مقصد 45 شهر داخلی ترکیه و 249 شهر در 110 کشور مختلف انجام می‌شوند. پس از تکمیل ساخت همه فازهای این فرودگاه تعداد مقاصد پروازهای آن به 350 شهر خواهد رسید.

پروازهای ایران به ترکیه از طریق شرکت‌های هواپیمایی ایران ایر، آسمان و ماهان از فرودگاه امام خمینی، هواپیمایی تابان از فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان و فرودگاه امام خمینی و هواپیمایی زاگرس از فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی نژاد مشهد و فرودگاه امام خمینی به این فرودگاه انجام می‎شود.

 

سخن آخر

کشور ترکیه اهداف بلند مدتی برای توسعه گردشگری و صنعت توریسم دارد. ساخت فرودگاه جدید استانبول نیز قدمی برای تحقق همین اهداف است. این فرودگاه برای پوشش پروازهای خارجی طراحی شده و سالانه 150 میلیون مسافر را می‌پذیرد.

در نتیجه قبل از سفر به استانبول باید بدانید که فرودگاه جدید استانبول کجاست؟ این فرودگاه در منطقه آرناووت‌کوی در بخش اروپایی استانبول و در فاصله 40 کیلومتری با مرکز این شهر قرار دارد. فرودگاه استانبول با ارائه خدمات رفاهی و ویژگی‌های منحصربه‌فرد به یکی از مدرن‌ترین و مجهزترین فرودگاه‌های بین‌المللی در دنیا تبدیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.