نکات مهم اخذ پاسپورت ترکیه با ثبت شرکت

اخذ پاسپورت ترکیه با ثبت شرکت 2

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

 

 

دریافت پاسپورت با ثبت شرکت در ترکیه یکی از روش هایی است که بسیاری از ایرانیان به دنبال آن هستند.
اما مهمترین مسئله‌ای که باید به آن دقت شود این است که به صرف ثبت شرکت در ترکیه شما نمی‌توانید پاسپورت ترکیه را دریافت نمایید.

در اولین قدم پس از ثبت شرکت شما می‌توانید متناسب با نوع شرکت و شروع فعالیت، اقامت یکساله ترکیه را دریافت کنید. برای دریافت پاسپورت ترکیه شما می‌بایست حداقل ۵ سال در ترکیه کسب و کار فعال داشته باشید و بیمه و مالیات رد کنید.

در این مطلب، راهنمای کاملی را درباره شیوه دریافت پاسپورت با ثبت شرکت در ترکیه و نکات مرتبط با آن در اختیار شما قرار می‌دهیم.

دریافت پاسپورت با ثبت شرکت در ترکیه

همانطور که گفتیم گرفتن پاسپورت با ثبت شرکت در ترکیه برای مهاجران فرصتی یک تیر و دو نشان است چرا که همزمان، امکان اقامت در ترکیه و درخواست برای گذرنامه این کشور را طی شرایطی برای آن‌ها فراهم می‌نماید و به آن‌ها اجازه می‌دهد در یکی از اقتصادهای پررونق دنیا، که دارای شرکت‌های مطرح بین‌المللی و تجارت‌های کلان است، مشغول به کار شوند.

برای اخذ گذرنامه از طریق ثبت شرکت در ترکیه ابتدا باید شرکت مورد نظر طی مراحل مشخصی ثبت شود. در قدم اول، لازم است که فرد متقاضی نوع شرکت، نام برند، مدیر عامل و شرکای بیزنس را مشخص کند. در قدم بعدی، باید در مورد محل استقرار شرکت تصمیم گرفته شود و اجاره‌نامه یا سند ملکی آن به نام مالک یا مالکین بخورد. پس از آن، شرکا باید اساس‌نامه شرکت را تنظیم کرده و تاییدیه آن را از دفتر اسناد رسمی دریافت نمایند.

 

اخذ پاسپورت ترکیه با ثبت شرکت 3

در قدم بعدی، مالکین باید ابتدا کد مالیاتی خود را دریافت کرده، و سپس آن را به همراه آدرس محل شرکت، فرم‌های تکمیل شده، اساس‌نامه، گواهی تمکن مالی که توسط بانک معتبر صادر شده به اداره دارایی ترکیه ارئه کرده و برای ثبت شرکت درخواست دهند.

 

بازرسان اداره دارایی پس از بازدید از محل شرکت، آدرس مورد نظر را تایید می‌کنند. در مرحله بعدی، متقاضی باید کارت بازرگانی خود را دریافت کرده و نام و آدرس شرکت را در روزنامه ترکیه آگهی کنند. نهایتا، پس از افتتاح حساب بانکی در ترکیه، و معرفی یک نفر به عنوان حسابدار شرکت، باید منتظر دریافت مجوز ثبت شرکت شوند.

پس از ثبت شرکت باید در مورد نوع اقامت (موقت یا دائم) تصمیم گرفته شود. افرادی که به دنبال اقامت موقت کشور ترکیه هستند (به دلیل یافتن شغل یا داشتن ملک در ترکیه)، باید با تهیه اصل و کپی پاسپورت یا سند مسافرتی، 4 عدد عکس پرسنلی، اسناد مالکیت محل اقامت در ترکیه، و تمکن مالی برای مدت اقامت، به اداره مهاجرت ترکیه مراجعه کنند. مدت اعتبار اقامت موقت حداکثر دو سال است و پس از گذشت شش ماه از صدور آن (در صورت عدم استفاده) باطل می‌شود.

 

افرادی که به دنبال اقامت طولانی یا دائم و اخذ پاسپورت ترکیه با ثبت شرکت هستند باید پس از پایان مهلت اقامت موقت، برای تمدید اقامت درخواست بدهند. درخواست تمدید باید 60 روز قبل از پایان اقامت و از طریق سیستم الکترونیکی انجام شود.

متقاضی تا 5 روز پس از ثبت درخواست فرصت دارد که مدارک مورد نیاز را تکمیل نماید. در صورتی که اقامت موقت فرد به مدت حداقل هشت سال در کشور ترکیه به طول انجامد می‌توانند با ارائه مدارک مورد نیاز (که مشابه مدارک مرحله قبل هستند) برای درخواست اقامت دائم ترکیه اقدام کنند.

معرفی انواع مختلف روش‌ها برای ثبت شرکت در ترکیه

برای ثبت شرکت در ترکیه روش‌های مختلفی وجود دارد که به نوع شرکت بستگی دارد. انواع مختلف شرکت در ترکیه، به شیوه‌های متفاوتی فعالیت می‌کنند، و حقوق دستمزد کارمندان یا محدودیت‌های مالی و عملیاتی آن‌ها با یکدیگر تفاوت دارد. در ادامه انواع این شرکت‌ها را معرفی می‌کنیم.

شرکت سهامی عام و خاص

حداقل تعداد نفرات در این نوع شرکت‌ها پنج نفر و حداکثر تعداد برای شرکت‌های سهامی خاص دویست‌وپنجاه نفر است. برای شرکت‌های سهامی عام، که مشترک‌المنافع هستند، تعداد می‌تواند از دویست‌وپنجاه نفر هم بیشتر باشد.

میزان سهام خریداری شده توسط هر یک سهامداران این نوع شرکت‌ها محدودیت ندارد و آن‌ها متناسب با میزان سهام خود در سود و زیان شرکت سهیم هستند.

شرکت با مسئولیت محدود

برای ثبت این نوع شرکت‌ها تعداد سهامداران باید حداقل یک نفر و حداکثر پنجاه نفر باشد. سهامدارن می‌توانند ملیت ترک یا غیر ترک داشته باشند و هر یک از آن‌ها به میزان سرمایه‌گذاری خود در سود و زیان شرکت شریک خواهند بود.

 

اخذ پاسپورت ترکیه با ثبت شرکت 4

برای گرفتن پاسپورت با ثبت شرکت در ترکیه از نوع مسئولیت محدود، مبلغی معادل حداقل ده هزار لیر ترکیه لازم است. این شرکت‌ها دارای هیئت مدیره هستند که مدیر یا مدیران آن، موظف به عملکردی متناسب با قانون تجارت ترکیه‌اند. مبلغ لازم برای ثبت شرکت‌های سهام ترکیه دو هزار و هشتصد دلار است.

شرکت جمعی

برای دریافت گذرنامه ترکیه از طریق ثبت شرکت جمعی، به حداقل هفت نفر (شریک) نیاز است. شرکت‌های جمعی نوعی شرکت بازرگانی هستند که از طریق همکاری با سایر شرکت‌ها، اهداف اقتصادی شرکا را تامین می‌کنند.

هر یک از شرکای حقیقی یا حقوقی در شرکت‌های جمعی باید حداقل یک سهم و حداکثر پنج هزار سهم خریداری کنند. هیئت مدیره شرکت‌ها جمعی باید از حداقل سه عضو تشکیل شده باشد و حداکثر زمان حضور آن‌ها در هیئت مدیره چهار سال است. از آن جا که این نوع شرکت‌ها در واقع نوعی تعاونی به شمار می‌روند، ارزش سهام مشارکت آن‌ها معادل صد لیر ترکیه می‌باشد.

شرکت مختلف

تفاوت این شرکت‌ها در این است که تعداد محدودی از سهامداران آن‌ها تضمین‌کننده کل بدهی‌های شرکت هستند و باقی شرکا، به میزان سرمایه‌گذاری انجام شده در سود و زیان شریک‌اند.

شرکت تضامنی

برای دریافت گذرنامه ترکیه از طریق ثبت شرکت تضامنی باید بدانید که این شرکت‌ها دارای دو نوع عادی (خصوصی) و تقسیم شده به سهام (سرمایه‌گذاری) هستند.

در این شرکت‌ها برخی از سهامداران دارای مسئولیت محدود هستند (حداقل تعداد شرکا دو نفر است که یکی از آن‌ها مسئولیت محدود و دیگری مسئولیت نامحدود دارد) و برخی دیگر دارای مسئولیت نامحدودند. طرف حساب اصلی طلبکاران این نوع شرکت‌ها شریک با مسئولیت نامحدود است.

موسسه‌های مالی

موسسه‌های مالی یکی از انواع شرکت‌های سهامی هستند تنها تفاوت آن‌ها، در داشتن نوعی گواهینامه ویژه است. ثبت این نوع شرکت‌ها پیچیدگی زیاد و قوانین دشواری دارد.

شرکت مناطق آزاد

بیشتر افرادی که به دنبال گرفتن پاسپورت با ثبت شرکت در ترکیه هستند به سراغ این نوع از شرکت‌ها می‌روند. شرکت مناطق آزاد نوعی شرکت خصوصی برای تولید کالاست.

 

اخذ پاسپورت ترکیه با ثبت شرکت 5

 

برای راه‌اندازی آن، متقاضی زمینی با کاربری متناسب با فعالیت شرکت را با قیمت مناسبی از دولت خریده و مشغول به فعالیت می‌شود. مزیت دیگر شرکت مناطق آزاد این است که متقاضی آن می‌تواند از کمک دولت ترکیه در استخدام کارمندان آن نیز بهره‌مند شود، و از بیمه و تخفیفات مرتبط با پرداخت مالیات استفاده کند.

 

کلام آخر

در این مطلب به موضوع دریافت پاسپورت با ثبت شرکت در ترکیه پرداختیم و انواع شرکت‌هایی که قابلیت ثبت در کشور ترکیه را دارند معرفی کردیم.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید این است که فرآیند گرفتن پاسپورت با ثبت شرکت در ترکیه نکات بسیار ظریفی دارد که دانستن آن‌ها در هموار شدن مسیر اخذ پاسپورت ترکیه با ثبت شرکت اهمیت بسیاری دارد.

بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم در صورت تصمیم برای استفاده از این روش مهاجرتی، از مشاوره تخصصی مراکز مهاجرتی معتبر کمک بگیرید تا با اطمینان خاطر و بدون دردسر، مسیر مهاجرتی را طی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.