کشور ترکیه

۱کشور ترکیه

کشور ترکیه سرزمینی رویایی در کرانه‌های مدیترانه | با این همسایه قدیمی آشنا شوید.

کشوری زیبا در همسایگی ایران

ترکیه کشوری زیبا و مهاجرپذیر در همسایگی ایران است که یک کشور آسیایی/اروپایی محسوب می‌شود و از این جهت نیز منحصربفرد است. زندگی در کشور ترکیه به دلایل بسیاری مانند وجود همزمان دو فرهنگ اروپایی و آسیایی در این کشور، یک انتخاب جذاب است. این کشور دارای مناطق گوناگونی است که هرکدام دارای شرایط اقلیمی و آب و هوایی مختلف است که سبک زندگی در هرکدام از آنها با دیگری متفاوت است. در واقع اکثر شهروندان با هر دین و نژادی و با سبک زندگی‌های مختلف می‌توانند در ترکیه زندگی کنند. در ادامه مطلب بیشتر با این کشور آشنا خواهید شد.

۲۱کشور ترکیه

شهرهای مهم ترکیه

ترکیه دارای شهرهای گوناگونی است که هرکدام رنگ و بو و اصالت خودشان را دارند و به تنهایی دارای زیبایی ‌منحصربه فردی هستند. در این بخش از مطلب برخی از شهرهای مهم ترکیه را معرفی می‌کنیم.

استانبول

استانبول، یکی از تاریخی‌ترین شهرهای کشور ترکیه است که آثار باستانی زیادی در آن پیدا می‌شود. استانبول همچنین یکی از شهرهای اقتصادی و توریستی مهم ترکیه است که حدود 17 میلیون جمعیت دارد. مقبره مولانا (شاعر بزرگ ایرانی) داخل شهر قونیه در چند کیلومتری استانبول واقع شده است.

۲۶کشور ترکیه

آنتالیا

این شهر از جاذبه‌های طبیعی بسیاری برخوردار است که تعداد زیادی از توریست‌ها را هرساله به سمت خود می‌کشاند. این شهر ساحلی با منظره زیبا و اعجاب انگیز خود توانسته است به شهرت خوبی در دنیا دست پیدا کند.

۲۸کشور ترکیه

آنکارا

آنکارا پایتخت ترکیه است و همه سازمان‌ها و ادارات مهم دولتی ترکیه در این شهر قرار دارند. جالب است بدانید که جمعیت این شهر از استانبول کمتر است ولی با این حال به عنوان پایتخت ترکیه شناخته می‌شود.

۲۳کشور ترکیه

اقلیم و آب و هوای ترکیه

آب و هوا در همه جای کشور ترکیه به صورت یکدست نیست و ترکیه دارای اقلیم‌های مختلفی است. به عنوان مثال آب و هوای منطقه اژه بسیار معتدل است و زیاد تغییر نمی‌کند. تابستان‌ها گرم است اما هوای آن به ندرت آزاردهنده می‌شود. در فصل‌های پاییز و بهار آب و هوایش آفتابی است و در زمستان بارندگی‌های پراکنده در آن اتفاق می‌افتد. این منطقه از ترکیه برای کشاورزی بسیار مناسب است.

استانبول که یکی از مهم‌ترین شهر‌های کشور ترکیه است در منطقه مرمره در شمال غرب ترکیه قرار دارد و آب و هوایش با فصل‌های مختلف تغییر می‌کند. مثلا در بهار و پاییز معتدل و دلچسب است اما با آمدن زمستان شاهد بارش برف در این ناحیه هستیم و در تابستان نیز هوا به طور محسوسی گرم می‌شود.

شهر آنتالیا دیگر شهر مهم ترکیه در منطقه مدیترانه غربی ترکیه است که در همه فصول سال به جز زمستان دارای آب و هوای گرم و معتدل است. درواقع در تابستان این هوای گرم شدت می‌گیرد و در فصل‌های پاییز و زمستان کمی متعادل‌تر می‌شود.

۴کشور ترکیه

جاذبه‌های توریستی ترکیه

همانطور که گفتیم کشور ترکیه یکی از مقاصد اصلی گردشگران دنیاست که به خصوص در سال‌های ‌اخیر صنعت توریسم آن رونق بسیار زیادی گرفته است.

قونیه

مقبره مولا جلال الدین بلخی که از شعرای بزرگ تاریخ است در این شهر قرار دارد. این شهر به قدری حال و هوا و حالت سنتی و مقدس دارد که مشروبات الکلی در سطح شهر خرید و فروش نمی‌شود. کاخ سلجوقی که از سلسله سلجوقیان به جا مانده است از دیگر مکان‌ها دیدنی این شهر است.

۲۲کشور ترکیه

مقبره آتاتورک

آتاتورک رهبر و موسس ترکیه نوین است که موجب ایجاد تغییرات بسیار بنیادی و مهمی در ترکیه شد و اثرات آن تا الان در ترکیه دیده می‌شود. مقبره وی در شهر آنکارا ترکیه قرار دارد که بازدید از آن قطعا توصیه می‌شود.

۲۷کشور ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه

زندگی در جاهای مختلف یک کشور از جمله ترکیه، هزینه‌های متفاوتی دارد. به طور مثال در کشور ترکیه گرانترین شهر برای زندگی استانبول است. این امر به دلایل مختلفی ازجمله توریستی بودن شهر یا هویت تجاری و بیزنسی آن است. مثلا اجاره بهای بالاتر، هزینه‌های روزمره مثل هزینه حمل و نقل یا خرید غذا و مایحتاج زندگی پول بیشتری می‌خواهد.

هزینه مسکن

هزینه مسکن در کشور ترکیه یک مساله جدی برای خانواده‌هاست و اگر خانواده‌ای از خودش ملک داشته باشد و مجبور به پرداخت اجاره یا رهن نباشد، می‌تواند با یک درآمد متوسط یک زندگی خوب در ترکیه داشته باشد.

۲۵کشور ترکیه

ارزش پول پایین

سودبانکی زیاد در ترکیه باعث شده است که بسیاری از مهاجرین و افرادی که ارز وارد کشور می‌کنند، سرمایه‌های خود را در حساب‌های پس‌انداز بانکی خود بگذارند و با سودی که بانک به صورت ماهانه به آنها می‌دهد هزینه‌های خود را تامین کنند. ضمن اینکه توجه داشته باشید بانک‌های ترکیه با پول‌هایی که از به این کشور وارد شده، در بخش‌های مختلف صنعتی و توریستی سرمایه‌گذاری می‌کنند و به اقتصاد ترکیه رونق می‌بخشند.

هم‌اکنون بسیاری از مهاجران اروپایی که از دولت کشور خود حقوق بازنشستگی می‌گیرند، به دلیل ارزش پایین لیر ترکیه نسبت به یورو و دلار، می‌توانند با تبدیل پول خود به لیر ترکیه به راحتی هزینه‌های خود را تامین کنند و از سطح زندگی خوب و راحتی در این کشور برخوردار شوند.

۲کشور ترکیه

سیستم آموزشی در کشور ترکیه

طبق قانون اساسی ترکیه همه افراد حق بهره‌مندی از آموزش را دارند و دولت موظف است این امر را برایشان مهیا کند. آموزش سطح ابتدایی در ترکیه به صورت رایگان در مدارس دولتی ارائه می‌شود. البته مدرسه‌های غیرانتفاعی نیز به صورت محدود و در چارچوب‌هایی خاص اجازه فعالیت دارند. در تمام مدارس زبان ترکیه‌ای به عنوان زبان پایه و مادری به کودکان آموزش داده می‌شود.

نظام کشور ترکیه بر پایه سکولاریسم است و به جدایی دین از دیگر مسائل اجتماعی تاکید دارد. با این حال در مدارس ابتدایی و راهنمایی آموزش یکی از ادیان به دانش‌آموزان الزامی است. طبیعی است که در این مورد اختیار با والدین دانش‌آموز است که می‌خواهند فرزندشان تعالیم مربوط به دین اسلام را فرا بگیرد یا مسیحیت و یهود و …

۵کشور ترکیه

سخن پایانی

در این مطلب به طور خلاصه به نکات مهمی در مورد زندگی در کشور ترکیه اشاره کردیم. اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید، بهتر است پیش از این کار به خوبی در مورد شرایط و سبک زندگی در این کشور تحقیق کنید و با چشمانی باز قدم به این کشور بگذارید و آینده خوبی را برای خود رقم بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.