ورزش رفتینگ، به عنوان یک ورزش مفرح

۱۴ورزش رفتینگ، به عنوان یک ورزش مفرح

رفتینگ به عنوان یک ورزش مفرح | آشنایی با این ورزش و نکات ایمنی آن

با ورزش رفتینگ آشنا شوید

رفتینگ یکی از آن ورزش‌های به شدت هیجانی و جذابی است که در آن افراد با استفاده از یک قایق بادی در جهت حرکت رودخانه‌‌های خروشان قرار می‌گیرند. همانطور که می‌توانید حدس بزنید مسیر این رودخانه‌‌ها هیچ کدام قابل پیش بینی نیستند و در نتیجه این ورزش می‌تواند بسیار چالش برانگیز و پرخطر باشد. با این حال مانند هر ورزش حرفه‌ای دیگر نکاتی وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید از این ورزش لذت ببرید و هیچ صدمه‌ای نبینید. در ادامه بیشتر در مورد این ورزش، مزایا و نکات ایمنی آن توضیح می‌دهیم.

۹ورزش رفتینگ، به عنوان یک ورزش مفرح

وسایل مورد نیاز برای این ورزش

برای انجام ورزش رفتینگ به وسایل زیر نیاز خواهید داشت:

 • رفت

  یا قایق‌های بادی مورد استفاده در این ورزش (این ورزش به طور استاندارد 8 نفره است اما تعداد کمتر یا بیشتر از این مقدار نیز می‌توانند با هم تیم تشکیل دهند.)

 • جلیقه‌ی نجات

  که در صورت افتادن در آب مانع از غرق شدن شما می‌شود.

 • کلاه ایمنی

  که در صورت بیرون افتادن از قایق یا واژگونی آن مانع از برخورد سر ورزشکار به اجسام سخت می‌شود.

 • پارو

  که باید سبک و خوش دست باشد و به راحتی آب را جا به جا کند.

۱۲ورزش رفتینگ، به عنوان یک ورزش مفرح

انواع سطح رفتینگ

به طور کلی ورزش رفتینگ را در شش درجه دشواری -از ساده تا بسیار خطرناک – انجام می‌دهند که در ادامه آمده است:

کلاس 1

در این سطح خبری از آب‌‌‌های خروشان و پرسرعت نیست و حرکت روی آب بدون کمترین مشکلی انجام می‌شود. این سطح برای آشنایی با ورزش بسیار مفید است.

کلاس 2

در این سطح آب کمی مواج شده و سنگ‌های ریزی دارد و شما به مانور دادن در آن نیاز پیدا می‌کنید.

کلاس 3

امواج متوسط و مانور بیشتر از سطح دو در این سطح وجود دارد.

۷ورزش رفتینگ، به عنوان یک ورزش مفرح

کلاس 4

به دلیل وجود امواج بزرگ، سنگها و بخش‌های خروشان طولانی در این سطح، به مانور بیشتری نسبت به سطح 3 نیاز خواهید داشت.

کلاس 5

رفتینگ در کلاس 5 دارای امواج بزرگ و بلند است. همچنین ممکن است سنگ‌های بزرگ و تیزی در مسیر وجود داشته باشد. این سطح خطر زیادی داشته و نیاز به واکنش‌های سریع ورزشکاران دارد.

کلاس 6

خطرناک‌ترین سطح رفتینگ، که می‌تواند منجر به آسیب جدی یا غرق شدن شود و معمولاً حاوی قسمت‌های خروشان و حتی غیر قابل عبور است.

۸ورزش رفتینگ، به عنوان یک ورزش مفرح

نکات ایمنی در ورزش رفتینگ

با وجود آنکه از بیرون این ورزش بسیار خطرناک به نظر می‌رسد، و شما ممکن است لحظه‌های نفس‌گیری از آن را در تلویزیون دیده باشید، اما اگر نکات ایمنی آن را رعایت کنید به ندرت می‌تواند خطرات جدی برای شما داشته باشد. برای کاهش خطرات احتمالی بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

از وسایل با کیفیت استفاده کنید

شما با استفاده از وسایل بی‌کیفیت و غیراستاندارد مانند رفت یا پارو، ممکن است جان خود را به خطر بیاندازید. حتماً این وسایل را از مراکز معتبر خریداری کنید.

همیشه‌ جلیقه نجات داشته باشید.

جلیقه‌ی نجات بسیار مهم است. پس همیشه باید آن را به تن داشته باشید اما در نظر داشته باشید که جلیقه‌ی نجات تنها می‌تواند به شناور نگه داشتن شما کمک می‌کند. یکی از مهارت‌هایی که در این ورزش بسیار به کار شما می‌آید، مهارت شناست.شما باید حداقل ابتدایی‌ترین مهارت‌های شنا را بلد باشید تا بتوانید خودتان را به حاشیه‌ی رودخانه یا نزدیکترین قسمت امن برساند.

۲ورزش رفتینگ، به عنوان یک ورزش مفرح

کلاه ایمنی را جدی بگیرید

هر چقدر هم که شما در ورزش رفتینگ مهارت داشته باشید، بعضی چیزها از دست شما خارج است و هر لحظه ممکن است کنترل کل قایق بهم بخورد و شما به داخل آب پرت شوید.رودخانه‌های خروشان، استخر آب نیستند و اینکه چه چیزی در آنها وجود دارد قابل پیش بینی نیست. بنابراین هرگز نباید پوشیدن کلاه ایمنی را دست کم بگیرید.

لباس مناسب بپوشید

برای رفتینگ از لباس‌های آستین بلند و الاستیکی استفاده می‌شود که اولاً مانع از حرکات بدن ورزشکار نشود و ثانیاً مانع از تابش شدید و مستقیم نور خورشید شود.بهترین لباس‌ها برای این ورزش، لباس‌های غواصی هستند. به جز لباس بهتر از عینک‌های آفتابی با uv بالا نیز استفاده کنید تا در طول مسیر دیدتان مختل نشود.

تیم مناسب را انتخاب کنید

مهارت اعضای تیم در موفقیت این ورزش نقش مهمی دارد. هم تیمی‌های ضعیف می‌توانند منجر به واژگونی قایق و پرت شدن شما در آب شوند. اعضای تیم باید با سطحی که انتخاب کرده‌اید همخوانی داشته باشند.

۵ورزش رفتینگ، به عنوان یک ورزش مفرح

معروف‌ترین رودخانه‌های رفتینگ در ترکیه

در هر رودخانه‌ای نمی‌توان عمل رفتینگ را انجام داد. این رودخانه‌ها باید عرض و طول مناسب و حجم آب کافی داشته باشند. بعلاوه توسط سنگ‌های بزرگ مسدود نشده‌ باشند.خوشبختانه در ترکیه رودخانه‌های زیادی برای انجام این ورزش وجود دارد و ماهانه‌ تورهای زیادی برای سفر به آنها برگزار می‌شود.

بعضی از مهمترین این رودخانه‌ها به شرح زیراند:

رودخانه چُروه Çoruh River

این رودخانه یکی از معروف‌ترین و سریع‌ترین رودخانه‌های جهان، که در شهر آرتوین و در قسمت شمال شرقی کشور ترکیه واقع شده است. این رودخانه در لیست 10 رودخانه برتر جهان به منظور رفتینگ قرار گرفته و سالانه میزبان هزاران نفر از علاقه‌مندان به این ورزش است. رودخانه چروه مسیری 169 کیلومتری دارد و دارای 4 مرحله دشواری است که هم قایق‌سواران حرفه‌ای و هم آماتور می‌توانند از آن لذت ببرند.

۶ورزش رفتینگ، به عنوان یک ورزش مفرح

رودخانه کوپرولوKöprülü River

این رودخانه در استان آنتالیا قرار دارد و محبوب‌ترین مقصد رفتینگ در ترکیه است و طبیعت فوق‌العاده زیبایی دارد.

رودخانه فیرتینا Fırtına River

این رودخانه به دلیل پل‌های زیبایی که روی آن قرار گرفته، شهرت زیادی دارد. فیرتینا در استان ریزه است که مزارع چای بسیاری در اطراف آن وجود دارد و زیبایی آن را چندین برابر کرده و علاقه‌مندان به رفتینگ در سطوح حرفه‌ای و آماتور می‌توانند از آن لذت ببرند.

رودخانه دالامان Dalaman River

برای کسانی که می‌خواهند برای اولین بار رفتینگ را تجربه کنند این رودخانه می‌تواند گزینه خوبی باشد. رودخانه دالامان با توجه به سطح دشواری رفتینگ دو مسیر متفاوت دارد و در طول 229 کیلومتر آن شاهد طبیعتی بی‌نظیر خواهید بود. این رودخانه در قسمت مدیترانه‌ای ترکیه قرار گرفته است.

رودخانه گوکسو Göksu River

این رودخانه در استان مرسین، رودخانه‌ای بسیار عریض است که نه تنها رفتینگ، بلکه سایر ورزش‌های آبی نیز در آن امکان پذیر است.

رودخانه مونزور Munzur Stream

رودخانه‌ای بسیار زیبا که بهترین زمان برای رفتینگ در آن در ماه‌های می و جولای است و دارای طولی به اندازه 20 کیلومتر است.

ورزش رفتینگ

رودخانه‌های زیر نیز جزء بهترین رودخانه‌های رفتینگ در ترکیه هستند که سالانه میزبان تعداد زیادی از علاقه‌مندان به رفتینگ هستند:

 • رودخانه زامانتی در کایسری
 • رودخانه مِلِن در دوزجه
 • رودخانه اِسن در موغلا
 • رودخانه بکیلی در دنیزلی
 • رودخانه اِرمِنِک در کارامان
۳ورزش رفتینگ، به عنوان یک ورزش مفرح

سخن پایانی

ورزش رفتینگ یکی از ورزش‌های گروهی و بسیار هیجان‌انگیز است که فرصت بسیار خوبی برای تخلیه‌ی انرژی و لذت و سرگرمی است.

این ورزش برای افرادی که به ورزش‌های گروهی علاقه‌مندند و دنبال کمی هیجان و خطر در زندگی خود هستند، گزینه‌ی بسیار مناسبی است.

شما می‌توانید این ورزش را از سطح‌های بسیار مبتدی آن آغاز کرده و به مرور مهارت خود را افزایش دهید. بعلاوه تمام اعضای خانواده‌ی شما ( چه زن و چه مرد) و حتی نوجوانان نیز می‌توانند آن را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.