آشنایی با منطقه بیکوز استانبول

منطقه بیکوز و تنگه بسفر

منطقه بیکوز | زندگی به سبک سلبریتی‌ها، با نیلا همراه باشید.

منطقه بیکوز (beykoz)

استانبول یکی از زیباترین شهر‌های ترکیه با آثار تاریخی و قدمت چند هزار ساله است که روز به روز به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه و آب و هوای خوبش به یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری و مهاجرت ایرانیان تبدیل شده است.

بیکوزbeykoz یکی از مناطق ساحلی و سرسبز استانبول، در بخش آسیایی این شهر است. اینجا یکی از مناطق جذاب و لوکس استانبول است بطوری که بسیاری از افراد مهم و سرشناس استانبول در این منطقه سکونت دارند.

این منطقه از غرب با تنگه بسفر و از شمال با دریای سیاه همسایه است و از این جهت یکی از دیدنی ترین چشم‌اندازهای استانبول را به خود اختصاص داده است.

محله‌های معروف منطقه بیکوز استانبول

بیکوز به جهت گستردگی مساحت به بخش ها و محله‌های زیادی تقسیم شده است.
محله‌های آجارلار، پاشاباهچه، کانلیجا از محله‌های معروف این منطقه هستند.
بیشتر بافت منطقه بیکوز، ویلایی و یا مجتمع‌های لوکس هست.

محله های معروف بیکوز

جاذبه‌های گردشگری بیکوز استانبول

به دلیل توجه و تمرکز شهرداری منطقه بر روی رشد و پیشرفت منطقه بیکوز, این منطقه در بازه زمانی کوتاهی توانست عنوان زیباترین و لوکس‌ترین منطقه استانبول را به خود اختصاص دهد، وجود سواحل زیبا، خانه‌های کلاسیک و ویلاهای لوکس، کافه‌ها و رستوران‌های محلی و بین‌المللی، فضای سبز و جنگل پهناور سبب شده که منطقه بیکوز، روزانه میزبان تعداد زیادی از گردشگران و توریست‌های بومی و بین‌المللی باشد، در ادامه به معرفی چند جاذبه گردشگری معروف بیکوز می‌پردازیم.

۱. کاخ خدیو

این کاخ توسط یک معمار ایتالیایی در سال ۱۹۰۷ و به سبک نئو کلاسیک طراحی شده، مساحت کلی این کاخ حدود هزار متر مربع بوده و اطراف این کاخ با یک پارک جنگلی بسیار زیبا احاطه شده . لازم به ذکر است که تمامی درختان موجود در کاخ خدیو در منطقه بیکوز استانبول، دارای شناسنامه هستند.

۲. قلعه آنادولو حیصاری

این قلعه بین سالهای ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ به سفارش سلطان بایزید اول عثمانی، به عنوان بخشی از تدارکات او برای محاصره شهر بیزانسی قسطنطنیه ساخته شد.
این قلعه در مساحتی به وسعت ۷۰۰۰ متر مربع و در باریکترین نقطه بسفر، جایی که عرض تنگه تنها به ۶۶۰ مترمیرسد ساخته شده است.

قلعه آنادولو حیصاری در منطقه بیکوز

پس از فتح شهر توسط عثمانی ها، آنادولوحیصاری به عنوان گمرک و زندان نظامی خدمت می کرد.
پس از سقوط عثمانی‌ها و تأسیس جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۴، وزارت فرهنگ ترکیه این مکان را بازسازی کرد. امروزه، آنادولو حیصاری در کنار خانه‌های چوبی اطراف بسفر که یالی نامیده می‌شوند هویت محله را تعریف می‌کنند و ظاهری زیبا به گوشه آسیایی بسفر بخشیده است.

۳.پارک جنگلی بیکوز

پارک‌ جنگلی منطقه بیکوز جزو یکی از بزرگترین و سرسبزترین مناطق استانبول است این پارک جنگلی در میان گردشگران به‌دلیل فضای زیبا و بکری که دارد به یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های طبیعی استانبول تبدیل شده است . روزانه هزاران گردشگر بومی و بین‌المللی از این منطقه سبز و جنگلی بازدید می‌کنند.

روستایی بکر در قلب بیکوز استانبول

در منطقه‌ی بیکوزاستانبول، یک روستای تاریخی و دیدنی از دوران عثمانی به جای مانده که از آن زمان تا به حال محبوبیت بسیار زیادی بین اهالی استانبول داشته است.
جالب است بدانید روستای کانلیجا به محصولات دامی ارگانیکش معروف است به طوری که هنوزهم در اکثر رستوران‌ها و کافه‌هایش شیر صورتی رنگ کانلیجا و ماست‌خامه‌ای این منطقه سرو میشود. همچنین چشم‌انداز زیبا و آرامش‌بخش این روستا سبب شده که روزهای تعطیل و آخر هفته‌ها گردشگران زیادی را به خود جذب کند.

پارک جنگلی منطقه بیکوز

امکانات رفاهی و عمومی منطقه بیکوز استانبول

همان‌طور که گفتیم منطقه بیکوز به طور کلی یک منطقه اعیان نشین است به همین دلیل تعداد مراکز درمانی، آموزشی، پزشکی و تفریحی در این منطقه کم نیستند و خدمات و امکانات ارائه شده در این مراکز از کیفیت خوبی هم برخوردار هستند.

دسترسی به منطقه بیکوز

دسترسی به این منطقه علیرغم‌ دیگر مناطق استانبول از طریق مترو و تراموا میسر نیست اما چون ضلع‌های آسیایی پل‌های دوم و سوم بسفر در این منطقه قرار دارند ، این منطقه دسترسی بسیار آسانی به مناطق اروپایی استانبول دارد .

همینطور دسترسی به منطقه‌ی بیکوز استانبول از طریق اتومبیل شخصی، تاکسی، اتوبوس و دلموش هم به راحتی امکان‌پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.