شهر کاپادوکیا

۲۲کاپادموکیا

شهر کاپادوکیا ترکیه | سفر به قلب تاریخ ترکیه و شهر بالون‌های رنگارنگ

شهر کاپادوکیا (Cappadocia)

کمتر کسی است که نداند تاریخ کشور ترکیه تا چه حد غنی و پرماجراست. شهرهای تاریخی زیادی در این کشور وجود دارند که هر کدام تکه‌ای از تاریخ و تمدن آن را در دل خود دارند.یکی از مهمترین شهرهای تاریخی ترکیه، شهر کاپادوکیا است که به یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور نیز تبدیل شده است و در این مقاله قصد داریم در مورد بخش‌های مختلف آن توضیح دهیم.

۱۸کاپادموکیا

آب و هوای شهر کاپادوکیا چگونه است

به دلیل موقعیت محصور و ارتفاع زیاد، شهر کاپادوکیا دارای آب و هوایی قاره‌ای، تابستان‌های خشک و گرم و زمستان‌های سرد برفی است. بارش باران در این شهر بسیار کم است و منطقه تا حد زیادی نیمه خشک می‌باشد.

کمی در مورد اقتصاد شهر کاپادوکیا

شهر کاپادوکیا یکی از مقاصد اصلی گردشگری در ترکیه است و از این رو اقتصاد آن بر پایه‌ی همین موضوع می‌چرخد. این شهر دارای جاذبه‌های زمین شناسی، تاریخی و فرهنگی زیادی است که گردشگران ترکیه نمی‌توانند از آن چشم پوشی کنند.از این رو بخش زیادی از مشاغل این شهر مربوط به تورهای گردشگری، هتل‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها، سیستم‌های حمل و نقلی و مشاغلی از این دست است که به توریست‌ها خدمات رسانی می‌کنند.

۲۱کاپادموکیا

اماکن آموزشی کاپادوکیا

شهر کاپادوکیا با وجود آنکه از نظر تاریخی و توریستی به شدت مورد توجه قرار گرفته است، اما در بخش آموزشی نیز به همان اندازه پیشرفته است و یکی از بهترین دانشگاه‌‌های ترکیه در این شهر قرار دارد.

دانشگاه کاپادوکیا یک دانشگاه دولتی است که تاسیس آن به سال 2006 برمی‌گردد و یک دانشگاه جوان محسوب می‌شود. این دانشگاه عضو برنامه‌ی اراسموس است و از این رو شرایط خوبی برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی و بااستعداد دارد.برای قبولی در این دانشگاه شما به قبولی در آزمون yos یا SAT نیاز دارید.چهار دانشکده در دانشگاه کاپادوکیا وجود دارد که برنامه‌های درسی در آنها به هر دو زبان‌ ترکی و انگلیسی برگزار می‌شوند. این دانشکده‌‌ها عبارتند از دانشکده علوم کاربردی، دانشکده اقتصاد و علوم اداری، دانشکده علوم انسانی و دانشکده بهداشت.

دانشگاه کاپادوکیا

جاذبه‌های گردشگری شهر کاپادوکیا

همانطور که در بالا گفتیم شهر کاپادوکیا جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد که بعضی از مهمترین آنها به شرح زیراند:

دره سرخ کاپادوکیا (Red vally)

یکی از زیباترین دره‌های شهر کاپادوکیا است که بین دو روستای گورمه و چاوشین قرار دارد و سنگ‌های آن به رنگ‌های صورتی و زرد و نارنجی هستند که توسط باغ‌های تاکستان و زمین‌های کشاورزی احاطه شده و منطقه‌ی فوق العاده چشم نوازی ایجاد کرده است.در این صخره‌ها کلیساهای پنهانی زیادی وجود دارد که بخش مهمی از جاذبه‌های گردشگری در این منطقه را تشکیل می‌دهند.

۱۹کاپادموکیا

گورمه (Goreme)

یک روستای بسیار زیبا که از معروفترین روستاها در جهان است و بالون‌های رنگارنگ زیادی در آن به پرواز در می‌آیند که توریست‌ها سوارشان می‌شوند و حتماً شما هم تصاویر آنها را در اینترنت دیده‌اید.

۲۰کاپادموکیا

شهر زیرزمینی کایماکلی(Kaymakli Underground City)

شهری زیرزمینی و تاریخی در داخل شهر کاپادوکیا وجود دارد که قدمت آن به دوران بیزانس برمی‌گردد. این شهر برای نجات جان مسیحیان از دست اعراب و مسلمانان در هشت طبقه ساخته شده است که بخش‌های مختلف آن از طریق تونل بهم متصل شده‌اند.

گردشگران تنها اجازه‌ی بازدید از چهار طبقه‌ی آن را دارند.

۱۷کاپادموکیا

موزه فضای باز زلوه (zorlu museum )

این موزه که به قرن نهم تعلق دارد ابتدا یک صومعه بود که در سال 1952 به دلیل خطر فرسایش و ریزش زمین، ورود به آن ممنوع شد.

معبد اسکی گوموشلر (Gumusler Monastery)

مبعدی متعلق به قرن یازدهم که در ده کیلومتری شمال شرق شهر نیجده قرار دارد.

۱۶کاپادموکیا

شهر کاپادوکیا یا شهر کلیساها

یکی از ویژگی‌های شهر کاپادوکیا داشتن کلیساهای فراوان است که بعضی از مهمترین آنها به شرح زیراند:

کلیسای نانری

این کلیسا که در کنار موزه‌ی گورمه قرار دارد و یک کلیسای 7 طبقه است که معماری خارق‌العاده‌ای دارد و از بخش‌های مختلفی مانند ناهارخوری، عبادتگاه و تعداد زیادی اتاق تشکیل شده است. یکی از ویژگی‌های این کلیسا تصویر حضرت مسیح است که بر روی سنگ کشیده شده است.

کلیسای المالی (Elmali)

المالی که در ترکی به معنای سیب است نام یکی از کلیساهای معروف شهر کاپادوکیا است که در کنار یک باغ بزرگ سیب قرار گرفته است و دیوارهای آن پر از نقاشی است و قدمتش به قرن 12 می‌رسد.

کلیسای کاریکلی

این کلیسا نیز به قرن 12 تعلق دارد که از نظر فرهنگی برای این شهر اهمیت زیادی دارد. یکی از ویژگی‌های ظاهری آن ردپاهای نقاشی شده در ورودی کلیسا است که از آنها به خوبی محافظت می‌شود.

Elmali

۱۴کاپادوکیا

کلیسای باربارا(Barbara)

این کلیسا که به نام یک قدیس مصری است به قرن 11 تعلق دارد. و قسمت درونی آن به شکل یک صلیب و میانه‌ی آن گنبدی شکل است. دیوارها و سقف این کلیسا نیز پر از نقاشی‌های مذهبی از مسیح و قدیسان و موجودات اساطیری است.

کلیسای ایلانلی(Ilanli )

اسم این کلیسا به معنای مار است که سقف کوتاهی دارد و یکی از معروفترین نقاشی‌های آن تصویر قدیسانی است که حال از بین بردن یک مار غول پیکر هستند و نامگذاری آن نیز به خاطر همین نقاشی است.

کلیسای کارانلیک(Karanlik)

این کلیسا که به کلیسای تاریک معروف است به قرن یازده تعلق داشته و در دل یک غار قرار دارد.

سخن پایانی

شهر کاپادوکیا یکی از شهرهای مهم و تاریخی ترکیه است که سالانه توریست‌های زیادی را به خود جذب می‌کند و از این رو برای اقتصاد کشور ترکیه به شدت درآمدزا است. تورهای زیادی از سراسر دنیا و از جمله کشور ما به این شهر وجود دارد که تجربه‌ی بسیار فوق العاده‌ای از تفریح و گردش در یکی از تاریخی‌ترین نقاط جهان و لذت بردن از یک آب و هوای خنک و دلچسب را در اختیار شما قرار می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.